INZERCE

Od roku 2025 má být v reálném prostředí provozováno zvětšené zařízení s výrobní kapacitou přibližně 1 000 tun CO2 ročně. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Milník v boji s CO2. Němečtí vědci dokázali získat plyn z atmosféry. Může posloužit pro výrobu syntetických paliv nebo v chemickém průmyslu

Centrum pro výzkum solární energie a vodíku v Bádensku-Württembersku (ZSW) dosáhlo důležitého milníku ve vývoji své technologie přímého zachycování vzduchu Direct Air Capture (DAC). Prototyp vyvinutý ve Stuttgartu pracuje spolehlivě v demonstračním provozu již více než 10 000 hodin, uvedlo centrum.

„Pro rychlou transformaci směrem k udržitelnému energetickému systému potřebujeme nové technologie, které prokázaly svou životaschopnost a které můžeme rychle převést do velkého provozu. Díky 10 000 hodinám provozu nyní prokazujeme, že naše technologie DAC funguje spolehlivě a že můžeme učinit další krok ke zvětšení,“ vysvětluje vedoucí oddělení obnovitelných zdrojů energie a procesů na ZSW Marc-Simon Löffler.

Pomocí technologie DAC se z atmosféry získává oxid uhličitý (CO2), který lze následně využít například pro klimaticky neutrální výrobu syntetických paliv pro vozidla a letadla nebo jako surovinu v chemickém průmyslu.

Mnoho kladných bodů inovativní technologie

„Naše technologie se vyznačuje mnoha kladnými vlastnostmi: Je mimořádně robustní, efektivní a velmi dobře škálovatelná. Kromě toho lze odpadní teplo ze sousedních procesů rozumně využít k rekuperaci CO2,“ vysvětluje dále vědec.

CO2 z atmosféry se v pračce plynů váže na vysokomolekulární polyethylenimin a poté se v dalším kroku procesu při teplotách okolo 100 stupňů opět odděluje a koncentruje.

Spotřeba elektrické energie v zařízení DAC je přitom nízká: činí asi jednu kilowatthodinu na jeden kilogram oxidu uhličitého, protože velkou část energie potřebné k separaci CO2 lze pokrýt pomocí tepelné energie, například z odpadního tepla vodních elektrolyzérů nebo syntéz paliv.

Proces vyvinutý společností ZSW se rovněž vyznačuje trvale vysokou kvalitou CO2.

Společnost ZSW nyní připravuje svou technologii DAC pro průmyslové využití.

Od roku 2025 má být v reálném prostředí provozováno zvětšené zařízení s výrobní kapacitou přibližně 1 000 tun CO2 ročně.

Jedná se o první krok k velmi velkým zařízením DAC, která mohou snížit náklady na výrobu klimaticky neutrálního CO2 na méně než 100 eur za tunu. To pak umožní vyrábět i navazující produkty, jako jsou klimaticky neutrální syntetická paliva, za konkurenceschopné náklady.

Současně se ZSW snaží do tohoto tématu zapojit průmysl.

„DAC znamená nejen získávání CO2 ze vzduchu, ale také velký potenciál pro vytváření hodnot pro podniky z oblasti strojírenství a dodavatelského průmyslu. V rámci projektu ‚Direct Air Capture made in Baden-Württemberg‘ bychom rádi na tento potenciál upozornili podniky z Bádenska-Württemberska v rámci průmyslového dialogu,“ říká Marc-Simon Löffler.

V rámci projektu budou mimo jiné určeny také hospodářské příležitosti pro průmysl v Bádensku-Württembersku prostřednictvím výroby systémů a komponentů DAC. Ministerstvo dopravy Bádenska-Württemberska financuje projekt DAC-BW částkou 1,39 milionu eur.

Demonstrátor technologie DAC provozovaný v rámci projektu je také financován bádensko-württemberským ministerstvem hospodářství.

ZSW byla založena v roce 1988 německou spolkovou zemí Bádensko-Württembersko spolu s univerzitami, výzkumnými institucemi a komerčními firmami. Jedná se o neziskovou nadaci podle občanského zákoníku. Solární energie a vodíkové technologie v současné době dozrávají v průmyslovém měřítku a budou hlavními součástmi udržitelných dodávek energie 21. století. ZSW proto sleduje následující cíle a výzkumná témata.

  • Výzkum a vývoj technologií pro udržitelnou a klimaticky šetrnou výrobu elektřiny, tepla a paliv
  • Přenos výsledků výzkumu a vývoje do výrobků relevantních pro trh (přenos technologií)
  • Konzultace s politickými činiteli a profesními sdruženími

Dnes má ZSW přibližně 350 zaměstnanců a 100 studentských a vědeckých asistentů a je jedním z předních energetických výzkumných ústavů v Evropě.

(nik)