Bývalý ředitel slovenské Národní jednotky finanční policie Národní kriminální agentury Bernard Slobodník prohlásil, že jeden milion eur měl bývalému slovenskému premiérovi Róbertovi Ficovi předat dnes stíhaný podnikatel Norbert Bödör. Slobodník je sám spolupracujícím obviněným, takzvaným kajícníkem, a svědčí v několika kauzách. Prochází i aktuální kauzou někdejšího slovenského ministerského předsedy. Podnikatel označil tvrzení vysokého policejního exdůstojníka za nesmysl. Informoval o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
„Dámy a pánové, přede mnou je milion eur. Tato odměna je pro člověka, který má odvahu, pokud má informace, přijít na policii nebo jinak oznámit, že o tomto zločinu něco ví,“ řekl Robert Fico veřejnosti ještě jako premiér po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.
Po jeho boku stáli tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák a policejní šéf Tibor Gašpar, kteří byli obklopeni ochrankou se samopaly.
Bernard Slobodník, bývalý vysoký policejní úředník, nedávno vypovídal v kauze s krycím jménem Soumrak, kde Robert Fico i Robert Kaliňák čelí obvinění za to, co se podle něj mělo v policii dít bezprostředně po vraždě investigativního novináře.
A také o tom, kdo se podle něj měl podílet na zajištění zmíněného milionu v hotovosti. Sám je obviněným v případu policejní mafie, ale s orgány činnými v trestním řízení začal spolupracovat ještě před svým zatčením.
Mohlo by vás zajímat
Před detektivy Slobodník připomněl debatu v šestém patře budovy Transpetrol, kde se Norbert Bödör údajně setkal s nejvyššími policejními důstojníky. Nitranský oligarcha, obviněný z toho, že je šéfem policejní mafie, se ho měl zeptat, zda viděl tiskovou konferenci „se slavným milionem eur“, a postěžoval si, že mu to za tu námahu vůbec nestálo.
Zabil s ním celý den a bez efektu
„To, co po mně chtěl Fico, Kali, to jsem musel zařídit, přivézt, přivézt ty peníze a oni mi tím zabili celý den a nevidím žádný efekt,“ měl říct Norbert Bödör Slobodníkovi.
Na tento údajný incident se server Aktuality.sk zeptal také přímo nitranského oligarchy, ale ten se k němu odmítl vyjádřit. Krátce však odpověděl, že „je to nesmysl, který nelze ani komentovat“.
Podle něj je třeba zjistit a zdokumentovat původ peněz, které tehdy skončily na stole.
Slobodníkovy výroky odmítl i tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák (SMĚR-SD), který při vypsání milionové odměny stál spolu s policejním prezidentem Gašparem za Robertem Ficem.
Kaliňák dnes působí jako jeden z obhájců Norberta Bödöra v kauze Dobytkář.
„Toto je téměř encyklopedický případ, jaká je hodnota svědectví kajícníků. Už na první pohled je jasné, že je to stejně absurdní jako síťovaný bazén,“ řekl bývalý ministr vnitra v rozhovoru pro Aktualitysk. Odkázal také na informace, které již byly zveřejněny v médiích.
„Dokonce i média to tehdy poměrně rozsáhle zkoumala a měla tyto odpovědi. Máte fotky z té akce, víte, kdo za námi stál, také se vás na to tehdy mnohokrát ptali, to si pamatuji,“ odpověděl.
Ministerstvo vnitra: o peníze požádali banku
Ministerstvo vnitra již dříve v odpovědi na žádost o informace uvedlo, že zmíněný milion eur poskytla Všeobecná úvěrová banka na základě žádosti kanceláře ministra vnitra, kterým byl v té době Robert Kaliňák, a že převoz peněz měla na starosti policie.
„Státní pokladna zajistila výběr hotovosti z účtu povinné osoby (ministerstva vnitra, pozn. red.) na pobočce VÚB, kterou standardně vybírali zaměstnanci jako povinné osoby, stejně jako v případě jiných výběrů. Hotovost byla následně převezena policejní motorizovanou jednotkou na Úřad vlády pro účely tiskové konference. Následně po tiskové konferenci byla hotovost neprodleně odvezena zpět do VÚB a uložena na účet povinné osoby,“ napsalo ministerstvo vnitra v odpovědi na žádost o informace.
Zřejmě tam zůstaly, pokud nebyly vyplaceny na jiný účel, spekulují Aktuality.sk. Milionová odměna nebyla ve skutečnosti vyplacena nikomu.
Na místě činu
Bernard Slobodník hovořil také o tom, co se dělo v policii bezprostředně poté, co byla nalezena těla obětí úkladné vraždy – Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové – ve Velké Mači. V té době se již veřejnost dozvěděla, že na místo činu dorazil i tehdejší šéf protikorupční jednotky NAKA Róbert Krajmer spolu s ředitelem Národní kriminální agentury Petrem Hraškem.
Podle Slobodníka to byl policejní prezident Tibor Gašpar, kdo měl rozhodnout, že na místo činu pojedou právě tito dva policisté.
„Chci, abys tam byl taky,“ měl říct Krajmerovi a dodat, že chce být podrobně informován o všech akcích, které už byly podniknuty nebo se plánují.
Aktuality.sk v minulosti psaly o tehdejším šéfovi protikorupční jednotky, jeho manželce Marii Krajmerové a jejích obchodních vztazích s právníkem a insolvenčním správcem Zoroslavem Kollárem a Norbertem Bödörem. Skutečnost, že na místě činu byl právě tento policista, který byl mezitím obviněn v kauze policejní mafie, proto vyvolala vlnu znepokojení.
Problémy s vysvětlením
Policejní prezident Tibor Gašpar musel tehdy také veřejně vysvětlovat Krajmerovu přítomnost ve Velké Mači. Nejprve tvrdil, že na místě činu nebyl. Když se objevily televizní záběry Krajmera na dvoře domu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, změnil své stanovisko a tvrdil, že předtím neměl dostatek informací.
Pochybnosti tehdy vyvolalo i Kaliňákovo tvrzení, že Krajmer byl na místě činu, protože podával návrh na obžalobu tehdy podezřelých Vadalovců (odnož italské mafie Camorra, která působila na Slovensku Tatrách – pozn. red.) První informace o jejich možném spojení s vraždou Jána Kuciaka se na veřejnosti objevily až poté, co Krajmer dorazil na místo činu.
Slobodník také popsal události, které se ho přímo týkaly. Z policejních úředníků to byl právě on, kdo byl v kontaktu s Jánem Kuciakem. Jeho nadřízení to zjistili po analýze telefonu mladého novináře. Vedení policie přiznal, že si s novinářem vyměnil několik zpráv a několikrát se s ním sešel.
Máte štěstí, že nelžete
„Hraško (šéf Národní kriminální agentury – pozn. red.) odpověděl: ´Máte štěstí, že nelžete, protože jsme už prohledali telefon pana Kuciaka, tam jsou opravdu vaše stopy, stejně jako nějaké SMS, bylo to 5 dní poté, co NAKA převzala případ vraždy´,“ tvrdí Slobodník.
Následně měl být Slobodník odvolán z dovolené, aby se dostavil do šestého patra Transpetrolu, kde úřadoval oligarcha Norbert Bödör, aby vysvětlil své kontakty s Jánem Kuciakem.
Podle Slobodníka měl Tibor Gašpar už tehdy před sebou deseticentimetrovou hromadu policejních dokumentů a „velmi pilně je studoval“.
Na jednání měl být opět přítomen i Norbert Bödör. Podle Slobodníka se měl zeptat, zda mladému vyšetřovateli předal dokumenty k případu Technopol. Bylo to vůbec poprvé, co Ján Kuciak psal o činnosti Mariána Kočnera. Dnes stojí před soudem a je obviněn z objednání vraždy mladého novináře.
„Slobodník vypověděl, že Gašpar studoval dokumenty, aby mohl o všem informovat premiéra Fica. Měl prý požadovat, aby byl o případu „podrobně informován,“ dodávají Aktuality.sk.
(hrb)