Pověst strany blízké velkému byznysu měla po dlouhé roky Občanská demokratická strana. Pohled do transparentních účtů politických stran však ukazuje, že miliardáři mají teď před volbami do sněmovny jiné favority. Nejlépe si vedou Starostové a nezávislí (STAN), kteří od bohatých Čechů získali přes 10 milionů korun.

Na transparentním účtu STAN vedeném u Fio banky je v posledních týdnech živo. Dorazila na něj hned třikrát po sobě částka 1,7 milionu korun. Jako dárci jsou uvedeni tři byznysmeni – Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský. Ti společně vlastní investiční skupinu bpd partners podnikající v chemickém průmyslu, zelené energetice a developmentu.

Nejsou to jediná známější jména ze světa byznysu, která mezi podporovateli hnutí STAN vedeného Vítem Rakušanem nalezneme. Brněnská technologická firma Y Soft Corporation podnikatele Václava Muchny přispěla Starostům dvěma miliony korun. Pavel Patřičný a Roman Vondráček ze společnosti Decci, která podniká v oboru moderní energetiky, poslali každý 250 tisíc korun.

Spolek, který dal pěti stranám po 3 milionech

Nelze však zapomenout ani na Spolek pro podporu liberální demokracie. Ten to v květnu „rozjel“ ve velkém stylu a poslal po třech milionech korun hned pěti politickým stranám. Jmenovitě byli obdarováni STAN, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátská strana.

Na tento dar se složila známá i méně známá jména českého byznysu. Mezi ty nejznámější patří partneři investiční skupiny Pale Fire Capital Jan Barta a Petr Krajíček, zakladatel a hlavní akcionář technologické firmy Eurowag Martin Vohánka a řídicí partner investiční skupiny RSJ Libor Winkler.

Mohlo by vás zajímat

Hlavní figury skupiny Pale Fire Capital – zleva Petr Krajíček, David Holý, Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Šiška. Foto: Pale Fire Capital

„Spolek pro podporu liberální demokracie chce v době, kdy řada lidí cítí obavy z budoucnosti, přispět k posilování důvěry v demokratické instituce a principy jako v základy společnosti, která je stabilní, svobodná, sebevědomá a která odolává populistickým a extremistickým narativům,“ uvádí Spolek na svém webu.

Motoristé konkurují ODS

Kromě tohoto daru však u stran koalice SPOLU mnoho jmen, která známe z žebříčků nejbohatších Čechů, nenajdeme. Překvapuje to hlavně u tradičně probyznysové ODS. Pokud to není shoda jmen, půl milionu korun straně premiéra Petra Fialy poslal Pavel Bouška. Tedy majitel podniku Vafo, který vyrábí krmivo pro domácí mazlíčky. Stejnou částku poslal Jan Vedral, zakladatel a hlavní akcionář finanční skupiny Conseq.

Zajímavější je pohled na transparentní účet Motoristů sobě, kde nalezneme hned tři jména známá z žebříčků nejbohatších Čechů. Developer a realitní investor Radim Passer straně poslal 200 tisíc. Štědřejší byl Josef Valchář, spolumajitel firmy ROBE lighting, s darem 2,5 milionu korun. Do třetice lze zmínit Alcadrain. Největší český výrobce sanitární techniky, jehož vlastníkem je František Fabičovic s manželkou Radkou Prokopovou, Motoristům poslal na účet rovný jeden milion.

Jeden z největších pražských developerů Radim Passer, jehož největším dlouhodobým projektem je Brumlovka v Praze 4, nyní podporuje Motoristy. Foto: Passerinvest Group

Zmíněný ROBE lighting není obecně moc známý. Jedná se o úspěšného výrobce osvětlení, které nachází využití na venkovních jevištích, v koncertních síních, divadlech či televizních studiích. Podnik s centrálou v Rožnově pod Radhoštěm je dlouhodobě ziskový, například v roce 2023 vykázal konsolidovaný čistý zisk 809 milionů korun.

Strany a hnutí bez velkých darů

Piráti mají oddané stoupence, kteří straně posílají stovky či tisíce korun, velkých darů však moc nedostali. Tedy pokud nepočítáme už zmíněné tři miliony od Spolku pro podporu liberální demokracie. Muchnův Y Soft Corporation poslal na pirátskou volební kampaň 350 tisíc korun, tedy výrazně méně než Starostům. Investor Jiří Hlavenka, který Piráty podporuje dlouhodobě, straně letos daroval 300 tisíc.

Hnutí ANO je díky úspěchům ve sněmovních a krajských volbách bohaté dost, dary na jeho účtu prakticky nenajdeme. Žádné platby od miliardářů nenalezneme na transparentních účtech Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury či antisystémového hnutí Stačilo! Ale i tyto strany mají své příznivce v řadách zámožných Čechů. Stačí připomenout úzké vazby spoluvlastníka potravinářského podniku Rabbit CZ Zdeňka Jandejska na hnutí Stačilo!