INZERCE

KRIZE V OKD koláž: Ekonomický deník

Miliardář Paukner: Chceme OKD pomoci, musí ale projít insolvencí

Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou provozovat černouhelnou firmu OKD. Svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků.

Jednání se státem podle něj začínají. „Jsme připraveni pomoci státu s provozem OKD tak, aby byl co nejefektivnější,“ řekl Paukner. „Domníváme se, že provozně může OKD fungovat ještě minimálně pět let, pokud nebude mít takzvané dluhy minulosti,“ dodal. Mateřská společnost New World Resources (NWR) podle něj nyní OKD „vysává“ na půjčkách, za které si na úrokových sazbách inkasuje šest až sedm procent. Jde v dnešní době o naprosto netržní úrokové sazby, podotkl. Právě závazky a nevýhodně uzavřené smlouvy mimo jiné na nákup či servis důlních zařízení nebo elektřinu a plyn jsou podle něj důvodem, proč podnikatelé nechtějí do OKD investovat už nyní.

„Nebudu riskovat, že to co jsem si vydělal, abych tam potopil. To v žádném případě ne,“ řekl dnes Paukner s tím, že případná investice je pro něj i otázkou prestiže. Pan Paukner a další projevili zájem o jednání. Povedeme je později tento týden nebo začátkem příštího týdne,“ potvrdil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj si ale zástupci státu musí nejdříve vyjasnit, zda je možná dohoda se současnými vlastníky.

Novým vlastníkem NWR je od února skupina Ad Hoc Group (AHG), kterou tvoří tři nadnárodní investiční fondy.  AHG tvrdí, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. Je podle ní potřeba nalézt peníze na financování OKD do konce dubna. V úterý proto budou pokračovat jednání AHG se zástupci vlády. Aby se na záchraně OKD podílel stát, navrhla skupina minulý čtvrtek. Podle studie společnosti Deloitte, kterou si nechala AHG zpracovat, by restrukturalizace a postupný útlum OKD celkově stála státní rozpočet 17 miliard korun. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.  Podle Pauknera je však toto číslo nadsazené. „Jsme připraveni kdykoliv podepsat, že tato věc bude vždy stát méně než oni uvedli. Jde z mého pohledu o strašák, který se tu objevil: Říct státe, musíš rychle jednat, musíš nám pomoci, jinak tady bude tato ztráta. Je to holý nesmysl,“ řekl Paukner. Přesné číslo, kolik by útlum stál, sice nemá, samotná technická likvidace dolu by podle jeho odhadu stála kolem čtyř až pěti miliard korun, kterou by musel tak jako tak zaplatit stát.

Navzdory nedávné změně vlastníka schválili akcionáři NWR minulý pátek na valné hromadě znovuzvolení všech členů představenstva. Před únorovým převzetím AHG byla majoritním akcionářem NWR společnost CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala. Není normální, že když je tam nový vlastník, že si nedá svého člověka do představenstva,“ uvedl Paukner. „Nemůžu to dokázat, ale mám dosti oprávněné tušení, že za tím (AHG) stojí dál Bakala,“ dodal.  OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Paukner je majitelem a generálním ředitelem společnosti Carbounion Bohemia, která mj. obchoduje s uhlím a je jedním z hlavních odběratelů koksovatelného uhlí od OKD. Dříve pracoval také ve společnosti Metalimex. Mj. vlastní také fotbalový klub Dukla Praha.
Petr Otava je předsedou představenstva společnosti Metalimex, která je významným domácím obchodníkem s komoditami. Jeho otec Petr, který loni zemřel, v 90.letech spolu s Viktorem Koláčkem a jejich firmou Karbon Invest (KI) do OKD vstoupil. Některé zdroje uvádějí, že to byl právě Petr Otava starší, kdo stál za privatizací společnosti OKD do rukou majoritního vlastníka Bakaly. Za tuto činnost si nechal zaplatit 4 miliardy korun. Ačkoliv dle jeho pozdějších vyjádření to bylo málo. Což v kontextu dalšího vyvádění aktiv Bakaly z OKD není překvapující (od roku 2006 do roku 2011 si nechali vlastníci vyplatit dividendu převyšující  40 miliard korun).

Na kapitálu z prodeje OKD do rukou Bakaly vyrostla skupina Metalimex, kterou vlastnil Petr Otava starší a kterou od OKD odkoupil za peníze z prodeje OKD do rukou Bakaly. KI se stal většinovým vlastníkem OKD v druhé polovině roku 1998.  Byl to právě Petr Otava starší, kdo je strůjcem privatizace společnosti OKD do rukou majoritního vlastníka Bakaly. Na kapitálu z prodeje OKD do rukou Bakaly vyrostla skupina Metalimex, kterou vlastnil Petr Otava starší a kterou od OKD odkoupil za peníze z prodeje OKD do rukou Bakaly. Otava starší údajně jednou řekl, že „Vyhrává ten, kdo se pozvrací jako poslední“. Otava starší pracoval před revolucí v OKD, kam nastoupil po dokončení Vysoké školy báňské. Dotáhl to až na místo náměstka pro výstavbu. Před revolucí však z OKD, které v 70. a 80.letech šéfoval jeho otec, odešel. Poté podnikal a posléze pracoval jako finanční ředitel samostatného dolu ČSM, kam ho přivedl jeho pozdější partner v privatizaci Viktor Koláček. Právě tady získal klíčové znalosti, které mu pomohly v další podnikatelské kariéře. Naučil se luštit čísla ve finančních výkazech, osekávat firemní náklady a rozpoznat, jak sám říkal, „kdy vás chce někdo ojebat“.

V roce 2003 začala vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) jednat s KI o prodeji zbylých 46 procent akcií. Původně dohodnutou cenu 2,25 miliardy korun ale v květnu 2004 neschválil antimonopolní úřad. V září téhož roku vláda Stanislava Grose (ČSSD) schválila prodej menšinového státního podílu skupině Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Se zaplacením kupní ceny měly ale problém, jelikož v té době už byli stíháni za způsob privatizace a měli obstavené účty. Státní zástupce je obžaloval ze zneužívání informací v obchodním styku, kterým měli firmě způsobit škodu v řádu miliard korun. Většinovým vlastníkem se ale ještě v listopadu 2004 stala investiční skupina RPG Industries, vedená Bakalou, jehož firma Charles Capital se podle médií podílela i na předchozích krocích majitelů KI. Kupní cena byla 10 miliard.

Později se majitelem OKD stala v Nizozemsku registrovaná firma New World Resources (NWR), která doly vlastní dodnes.  Koláček, Otava a místopředseda představenstva dolů Przybyla se později kvůli svému působení v OKD ocitli před soudem. Soud ale v červnu 2009 všechny tři zprostil viny.

chl, čtk