Spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta, oproti loňskému únoru jsou vyšší o dvě procenta. Jak ukazují detailní čísla Českého statistického úřadu, inflace mohla být ještě nižší, pokud by nedošlo na počátku tohoto roku ke skokovému zvýšení regulované složky ceny elektřiny. Právě elektřina totiž statistiku nejvíc kazí.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v únoru největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného bytu o 6,8 procenta, vodného o 10,9 procenta, stočného o 10,5 a hlavně elektřiny o 13,1 procenta. Je to jasný důkaz, že pokles tržní složky ceny elektřiny nedokázal vykompenzovat zvýšení regulované složky ceny, do které se promítlo ukončení státní podpory a obnovení plateb na podporované zdroje energie.
Proti inflaci naopak působí ceny zemního plynu, které meziročně klesly o 5,5 procenta. Tady nebyl růst plateb za distribuci tak výrazný a dodavatelé šli s cenou komodity oproti elektřině výrazněji dolů. Cena tuhých paliv (uhlí) klesla meziročně o 3,7 procenta.
ČSÚ dále zmiňuje meziroční pokles cen potraviny a nealkoholických nápojů o 0,1 procenta. Velmi výrazný pokles se odehrál zejména v případech ceny mouky (o 22,8 %), drůbežího masa (o 16,4 %), polotučného trvanlivého mléka (o 23,4 %), vajec (o 30,7 %) a cukru (o 21,1 %).
Mohlo by vás zajímat
Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,3 byl ovlivněn především růstem cen pohonných hmot o 4,3 procenta. V oddíle rekreace a kultura byly vyšší ceny dovolených s komplexními službami o 6 procent. Co se týká potravin, zvýšily se především ceny brambor o 10,8 procenta, vajec o 7,1 procenta a sýrů a tvarohů o 1,5 procenta.
„Cena ropy se v lednu zvýšila o 3 procenta a v únoru přidala další 4,4 procenta. Zároveň v obou měsících oslabil kurz koruny k dolaru. V součtu to vedlo k tomu, že průměrná cena benzínu v únoru stoupla o 4,5 procenta na 38,07 Kč za litr a cena motorové nafty se zvýšila o 4,4 procenta na 37,78 Kč za litr,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
„Považujeme za jisté, že inflační drama z minulých let se ani náhodou nezopakuje a v průměru letošní inflace podle nás míří přibližně na 2,3 procenta. České národní bance tak zůstává otevřená cesta k dalšímu uvolnění měnové politiky na nadcházejícím březnovém zasedání, kde čekáme snížení základní úrokové sazby o 0,50 procentního bodu,“ zmínil hlavní ekonom firmy Cyrrus Vít Hradil.
Ekonomický poradce Radim Dohnal upozornil, že Česko má v současnosti šestou nejnižší inflaci mezi členskými státy Evropské unie. Nižší růst cen byl v únoru jen v Litvě, Lotyšsku, Itálii, Dánsku a na Kypru.
Ještě jedno číslo na závěr: Spotřebitelské ceny byly letos v únoru oproti průměru roku 2015 podle ČSÚ vyšší o celých 50 procent.
(rov)