INZERCE

Vizualizace projektu UDI Group v Budapešti. Foto: UDI Group

Mezinárodní skupina UDI Group získala stavební povolení na kancelářskou budovu v Budapešti, investovat bude 2,6 miliardy korun

Mezinárodní developerská skupina UDI Group získala stavební povolení na svůj kancelářský projekt LaViza v centru Budapešti. Do budovy, která získala předcertifikaci environmentálním systémem BREEAM na úrovni Excellent a bude certifikována WELL Gold pokud jde o kvalitu vnitřního prostředí, chce skupina investovat celkem 2,6 miliardy korun. Na vedlejším pozemku připravuje výstavbu 324 bytů a hotelu o 155 pokojích v rámci projektu Parkside investičním nákladem 2,3 miliardy korun.

„Po koronavirovém období se začínají měnit trendy a lidé se opět vracejí do kanceláří. Zaměstnavatelé preferují budovy s těmi nejlepšími technologiemi nejen environmentálně šetrnými a energeticky úspornými, ale také zajišťujícími kvalitní a zdravé vnitřní prostředí,“ vysvětlila ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková důvody, proč i v současné ekonomicky náročné době skupina plánuje stavět budovu v tom nejvyšším standardu.

Zároveň se podle ní skupina setkává stále častěji s tlakem nájemců na to mít budovu dokončenou v relativně krátkém čase. Proto skupina již zahájila tendr na dodavatele spodní stavby, stavět začne podle vývoje na trhu v následujícím roce.

Odborníci očekávají růst poptávky po špičkových kancelářích

Kancelářská budova LaViza nabídne celkem 24 700 m2 kancelářských ploch, 442 parkovacích míst v podzemí a 1400 m2 obchodních ploch v přízemí. „Budova je vyprojektována ve velmi vysokém standardu s důrazem na udržitelnost. Cílíme na stupeň Excellent mezinárodního standardu BREEAM tak, aby si nájemci mohli být jisti dosaženou environmentální úrovní. Zároveň ji ale také budeme certifikovat dle systému posuzujícím kvalitu vnitřního prostředí WELL, tak aby zaměstnavatelé měli jistotu, že lidé, na kterých stojí jejich podnikání, budou pracovat ve skutečně zdravém prostředí,“ poznamenala Fialková.

Důraz je proto kladen na zdravé materiály, které neemitují toxiny do vnitřního prostředí, na možnost přirozeného větrání a na efektivní filtry klimatizovaného vzduchu. Podstatná je také světelná technika, která bude pracovat s osvětlením, jež je energeticky nenáročné, a přitom zajišťuje světelné podmínky blížící se těm přírodním a nenarušuje tak přirozený lidský biorytmus. Teplo, chlazení a kontrola vlhkosti v budově bude zajištěna nejmodernějším systémem s tepelnými čerpadly a s konceptem nočního předchlazování budovy.

Návrat zaměstnanců minimálně na větší část pracovního týdne do kanceláří po covidu je zřejmým trendem. Velká část zaměstnavatelů totiž zaregistrovala pokles produktivity práce v důsledku home office. „Změna sídla společnosti je u velkých nadnárodních firem obvykle plánována dlouhodobě, a tak neočekáváme, že současná energetická krize dopadne na poptávku po nových kancelářích nějak dramaticky. Naopak vysoký standard budovy včetně její energetické úspornosti bude nyní pro potenciální nájemce výhodou,“ uvedla Fialková.

Video k projektu najdete ZDE.

Na sousedním pozemku plánuje skupina postavit rezidenční projekt Parkside s 324 byty, jehož součástí bude také hotel se 155 pokoji. Projekt již má schválenou podobu porotou městských architektů, což je obdoba našeho územního rozhodnutí a podanou žádost o stavební povolení. To by mohlo být vydáno začátkem roku. Stavět bytovou část s hotelem začne skupina v průběhu příštího roku. „Zhruba 80 bytů si v tomto projektu chceme ponechat do vlastního realitního portfolia tak, abychom mohli nabízet také nájemní bydlení,“ vysvětlila Fialková.

Celkový pohled na komplex LaViza a Parkside. Foto: UDI Group

Architektem konceptu LaViza i Parkside je rakousko-německý ateliér ATP, a prováděcí dokumentaci rezidenčního projektu připravuje místní ateliér A3 Architects.

UDI Group je mezinárodní developerská skupina, která kromě Česka a Maďarska podniká také v Polsku, Srbsku a nejnověji i v Latinské Americe. Aktuálně pracuje na 19 projektech v šesti zemích, jejichž tržby v nadcházejících letech dosáhnou asi 50 miliard korun.

Tomáš Rovný