Mezinárodní rozhodčí soud v Praze při Českomoravské komoditní burze Kladno (PRIAC) bude spolupracovat s Asijským mezinárodním arbitrážním centrem (AIAC), smlouvu o spolupráci obě instituce podepsaly v únoru v Kuala Lumpur. „Historická smlouva mezi českým PRIAC a malajsijským AIAC signalizuje začátek nové éry spolupráce a vzájemné podpory obou rozhodčích soudů,“ sdělil k tomu člen předsednictva PRIAC David Řezníček.
Instituce se společně zavázaly například k dalšímu rozvoji a inovacím v oblasti alternativního řešení sporů (ADR). Partnerství má umožnit sdílení odborných znalostí, zkušeností a postupů.
Smlouva podle Davida Řezníčka představuje zásadní krok k posílení kapacit a rozšíření působnosti obou institucí v globálním měřítku a zároveň podporuje rozvoj a inovace v oblasti řešení sporů.
Jak Řezníček také informoval, uzavření smlouvy posiluje ambice obou organizací posunout se na přední místo v oblasti alternativního řešení sporů v mezinárodním měřítku.
PRIAC se podle Řezníčka specializuje jako nezávislý rozhodčí orgán na komoditní arbitráž a mezinárodní obchodní spory. „Tento soud poskytuje platformu pro efektivní a spravedlivé řešení sporů s mezinárodním prvkem, a to prostřednictvím odborně vedených rozhodčích řízení,“ uvedl.
AIAC je podle něj jednou z největších stálých rozhodčích institucí v Asii. „Její pozice v mezinárodní arbitráži je neotřesitelná díky neustálému zavádění inovací a poskytování služeb na světové úrovni, což zahrnuje modernizaci pravidel pro arbitráže a mediaci, zavedení standardních smluvních formulářů pro stavebnictví a vytvoření mechanismů pro řešení sporů týkajících se doménových jmen,“ uvedl člen předsednictva PRIAC.
Mezinárodní rozhodčí soud při Českomoravské komoditní burze Kladno je stálý rozhodčí soud zřízený na základě zákona 229/1992 Sb., o komoditních burzách v souladu se zákonem č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů. Rozhoduje všechny majetkové spory, které jakkoli souvisí s komoditami obchodovanými na burze.
Tomáš Rovný