INZERCE

Jaderná elektrárna Temelín, pohled z jižní strany. Foto: David Tramba

Mezinárodní agentura pro atomovou energii kontrolovala Dukovany a Temelín. Obě elektrárny prověrkou prošly

Jsou česká jaderná zařízení připravena na fyzický nebo digitální útok? Nehrozí ztráta přísně sledovaného materiálu? Jakým způsobem by v takovém případě probíhala spolupráce s regulátorem a bezpečnostními složkami? Tak vypadaly otázky, na které v rámci mezinárodní mise odpovídali představitelé společnosti ČEZ. Cílem rozsáhlé prověrky bylo nejen odhalení případných nedostatků, ale i nalezení takzvaných dobrých praxí. Tedy příkladů pro ostatní provozovatele jaderných zařízení na celém světě.

ČEZ při prověrce obstál. Prokázal, že zabezpečil takzvané životně důležité prostory, řada zaměstnanců a dodavatelů prošla bezpečnostními prověrkami, a společnost se mimořádně věnuje i kybernetické bezpečnosti.

Mise zaměřené na zabezpečení jaderných zařízení začala Mezinárodní agentura pro atomovou energii v roce 1995 a dosud jich proběhlo 95. Jejich cílem je posilování úrovně bezpečnosti a kontrola plnění mezinárodních pravidel a doporučení. Zcela konkrétní výsledky nejsou veřejné, k dispozici je mají představitelé státu, ve kterém proběhla, a vybraní zástupci provozovatele.

„Takových dobrých praxí jsme dostali za obě elektrárny patnáct. Takového výsledku si moc vážíme, ale neznamená to, že usneme na vavřínech. Máme i celkem čtyři doporučení, jak naše systémy dál vylepšovat a s nimi samozřejmě už začínáme pracovat,“ konstatuje ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii přímo kontrolovali obě české jaderné elektrárny. Zaměřili se nejen na fyzické a kybernetické zabezpečení, ale i třeba plnění mezinárodně platných pravidel.

Bezpečnost je vždy naší nejvyšší prioritou. Výhodou mezinárodních misí je ale vnější pohled, pomůže překonat takzvanou provozní slepotu. Navíc jde o oblast, která se neustále dramaticky vyvíjí, tedy nikdy nemůžeme být úplně spokojeni. A i potvrzení toho, že jdeme správným směrem, je důležité,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín patří mezi nejpřísněji střežené objekty v zemi. Součástí systému jejich fyzické ochrany je hned několik složek – policie, armáda, bezpečnostní agentura, ale i celá řada fyzických bariér a organizačních opatření. Vedle odolnosti proti fyzickým útokům mají jaderné elektrárny nastavenu i ochranu proti vnitřnímu nepříteli nebo kybernetickému útoku.

„V posledních letech jsme zavedli řadu nových vylepšení a opatření. Mimo jiné jsme v souladu s legislativou zřídili a důkladně zabezpečili takzvané životně důležité prostory, řada zaměstnanců a dodavatelů prošla bezpečnostními prověrkami, mimořádnou pozornost věnujeme i kybernetické bezpečnosti. Ale samozřejmě, misí nekončíme,“ říká ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

(hrb)