Prezident Donald Trump pohrozil „zničujícími důsledky“ pro Rusko, pokud tamní prezident Vladimir Putin nebude souhlasit s 30denním příměřím s Ukrajinou. Zároveň naznačil, že sankce by se mohly týkat finančních transakcí a ohrozily by tak zbývající ruský export surovin a paliv.
Cíl je zřejmý. Trump chce dotlačit Rusko k míru a ukončit tam přes tři roky probíhající ruskou agresi vůči Ukrajině. „Jsou věci, které by nebyly příjemné z finančního hlediska. Mohu dělat věci, které by byly pro Rusko velmi špatné. Nechci to udělat, protože chci mír,“ citoval Trumpův výrok britský deník Daily Mail.
Jedním z takových kroků má údajně být ukončení výjimek z amerických sankcí, které se dosud týkalo plateb za energie a paliva z Ruska. Výjimka, kterou pro tyto platby dosud měly ruské finanční ústavy Vněšekonombank, Sovcombank, Sberbank, VTB Bank, Alfa-Bank či ruská centrální banka, vypršela v úterý 12. března a podle dostupných informací ji zatím americká vláda neobnovila.
Poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijal americký návrh na 30denní plné příměří, je teď Putin tím, kdo maří naděje na brzké ukončení krvavého válečného konfliktu na východě Evropy. Vypadá to, že Donald Trump na obou válčících zemích zkouší metodu cukru a biče. Také pro Rusko už připravuje pomyslný cukřík – třeba uvolnění sankcí na vývoz ruské ropy a plynu.
Mohlo by vás zajímat
Tyto plány jdou až do překvapivých detailů. Deník The Financial Times na začátku března upozornil na zákulisní jednání o možnosti spuštění plynovodu Nord Stream 2 a tedy obnovení dodávek ruského plynu do Německa, přerušených v srpnu roku 2022. Německá vláda reagovala, že obnovení dodávek ruského plynu „není předmětem debaty“ a že něj vlastně nemá zájem. Spekuluje se ale už i o možnosti dodávek ruské ropy do německých rafinerií, které spoluvlastní Rosněfť.
ČTK dnes cituje zprávu agentury Reuters, podle níž se ruská vláda začala velkých podniků v zemi vyptávat na to, které západní sankce jsou pro ně nejcitelnější. Odpověď prý byla, že největší problémy ruským společnostem způsobuje omezení přístupu do systému mezinárodních plateb SWIFT. Značné problémy působí také sankce zaměřené na ruskou energetiku či takzvanou „stínovou flotilu“ tankerů přepravujících ruskou ropu.