Evropská komise navrhuje výrazné zjednodušení pravidel pro zemědělce. Kontroly by se měly uskutečnit maximálně jednou ročně a administrativní zátěž se má výrazně snížit.

Cílem návrhu je ulevit farmářům, zvýšit jejich konkurenceschopnost a urychlit vyplácení podpory, a to i v případě krizí, jako jsou sucha či vlny veder.

Miliardové úspory

Zemědělci by se mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis. Soubor opatření předložila unijní exekutiva dnes. Návrh nyní posoudí Evropský parlament a Rada Evropské unie, která zastupuje členské státy.

Změny, které se týkají i environmentálních požadavků, by mohly zemědělcům ušetřit až 1,58 miliardy eur ročně a vnitrostátním správním orgánům 210 milionů eur. Platby, některé požadavky a krizové nástroje by měly být pružnější a snadněji zvládnutelné, stojí v prohlášení komise.

Možnost být úspěšní

„Musíme dát zemědělcům možnost, aby byli úspěšní, musíme je osvobodit od zbytečné byrokracie,“ uvedl místopředseda Evropské komise Raffaele Fitto. Ocenil, že eurokomisař pro zemědělství Christophe Hansen v posledních měsících cestoval po celé EU a setkával se se zemědělci v jednotlivých členských státech. „Dáváme členským státům více pružnosti, snižujeme složitost a odstraňujeme překážky,“ dodal Fitto.

Trh se zeleninou. Foto: Pixabay
Zemědělci se musí vypořádávat s náročnou administrativou. Foto: Pixabay

Iniciativa navazuje na materiál, který komise zveřejnila v únoru a který nese název Vize pro zemědělství a potraviny. Jde rovněž o odpověď na loňské protesty zemědělců.

Komise nyní navrhuje legislativní změny založené na rozsáhlé zpětné vazbě, kterou získala právě od farmářů a členských států.

Mohlo by vás zajímat

Náročná administrativa

„Zemědělci v celé EU podléhají náročným administrativním povinnostem, které často neodrážejí realitu v praxi,“ napsala komise. „Tato regulační zátěž je časově náročná a generuje náklady pro zemědělce i vnitrostátní správy,“ dodává s tím, že zbytečná byrokracie může farmáře rovněž odrazovat od investic. „Je důležité, aby zemědělci v Evropě měli jednodušší pravidla,“ doplnil Dombrovskis. „Chceme rovněž snížit množství kontrol a držet se principu jedna kontrola za rok,“ dodal.

Na společnou zemědělskou politiku, tedy platby zemědělcům a podporu rozvoje venkova, by v období let 2021 až 2027 mělo směřovat 387 miliard eur, což je zhruba třetina celkového rozpočtu bloku.

Rychlejší vyplácení

Menší zemědělci byli podle návrhu komise měli být osvobozeni od základních požadavků, které by vázaly jejich dotace na úsilí o ochranu životního prostředí. Zdvojnásobí se rovněž limit ročních jednorázových plateb, které mohou farmáři obdržet, na 2500 eur. Komise doufá i v rychlejší vyplácení více finančních prostředků v reakci na přírodní katastrofy, včetně sucha a vlny veder, kterým mnoho evropských zemědělců nyní v důsledku změny klimatu čelí mnohem častěji.

„Komise stojí na straně zemědělců. Snažíme se ze všech sil snížit byrokracii, aby se mohli soustředit na to, co dělají nejlépe; produkovat potraviny pro nás všechny a zároveň chránit naše přírodní zdroje,“ uvedl eurokomisař Hansen. „Jsem si jistý, že tato opatření přinesou konkrétní výsledky v praxi,“ dodal a vyzval členské státy a Evropský parlament, aby návrh přijaly do konce roku, aby se změny mohly dostat k zemědělcům již v roce 2026.