Pátek, 20. května, 2022

Méně hluku a jako bonus úspora na vytápění. Obce kolem ruzyňského letiště dostanou přidáno na speciální ventilaci

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Letiště Praha posiluje protihluková opatření v okolních obcích a spouští program k instalaci ventilačních systémů. Program budou moci využít obyvatelé Dobrovíze, Horoměřic, Jenče, Kněževsi a Přední Kopaniny. Získat mohou příspěvek na pořízení a montáž ventilačních zařízení. Ventilace snižuje hlukovou zátěž v interiérech a zároveň a zároveň pomáhá spořit při vytápění.

Pražské ruzyňské letiště jako jedno z mála na světě chystá pro příští rok spuštění dalšího kola programu ventilace pro obce nejvíce zasažené hlukem z leteckého provozu a navazuje tak na dřívější protihluková opatření v podobě výměny oken. Program se zaměří na vybrané obce v ochranném hlukovém pásmu, které jsou nejvíce zatížené hlukem z leteckého provozu. 

„Cílem je snížení hluku a zlepšení kvality ovzduší ve vnitřních prostorách budov školských zařízení, rodinných domů a bytů v hlukem nejvíce zatížených oblastech. Obyvatelé vybraných obcí mají možnost požádat o příspěvek na pořízení a montáž ventilačních zařízení, která zajistí nepřetržitou výměnu vzduchu v uzavřených místnostech,“ říká Jiří Kraus, místopředseda představenstva Letiště Praha. 

Menší hluk z letadel i aut

V první a druhé výzvě v letech 2020 a 2021 Letiště Praha schválilo více než sto žádostí bytů a rodinných domů v celkové hodnotě 22 milionů korun. Ventilacemi byly vybaveny také čtyři základní školy ve výši téměř 14 milionů korun. 

Program oceňují třeba obyvatelé obce Horoměřice. Podle nich napomáhá snižovat dopady hlukové zátěže. „Ve spojení s předešlým opatřením, protihlukovými okny, dochází ke zlepšení života v naší obci, která je postižena nejen hlukem z leteckého provozu, ale také velkým automobilovým provozem,“ říká místostarosta obce Ivan Král. Předpokládá, že i další kolo místní obyvatelé hojně využijí. 

Předehřev přiváděného vzduchu

Instalací ventilačního systému navíc žadatelé uspoří za vytápění. Ventilační jednotky totiž využívají rekuperaci – tedy předehřev přiváděného vzduchu. Čerstvý vzduch je pak přiváděn s minimální ztrátou energie. 

Díky účinné filtraci třídy F5/G4, kterou letiště vyžaduje po dodavatelích, zařízení zabraňuje pronikání prašnosti, vlhkosti, alergenů i plísní, a významně tak zvyšuje komfort pobytu v místnosti.

Vyvážený přístup k regulaci hluku

Hlukovou problematiku pražské letiště řeší podle hlukové strategie Mezinárodní organizace civilního letectví (ICAO). Ta je založena na konceptu takzvaného vyváženého přístupu k regulaci hluku. Program ventilace navazuje na již v minulosti realizovaný program technických protihlukových opatření spočívající ve výměně oken bytových a rodinných domů, staveb určených pro výchovu a vzdělávání, zdravotní a sociální účely v ochranném hlukovém pásmu letiště.

Pro zájemce o příspěvek připravuje Letiště Praha několik setkání, kde představí celý projekt i podmínky příspěvku.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter