Ruský premiér Dmitrij Medveděv dal během uplynulého víkendu najevo, že přijme opatření na podporu rublu. Exportéři by neměli zbytečně držet zahraniční měnu, ale kupovat za ni rubl. Má to zabránit jeho dalšímu oslabování.
Dmitrij Medveděv během minulého víkendu prohlásil, že vláda spolu s ruskou centrální bankou chystají opatření, jejichž cílem je posílení ruského rublu. Ruské úřady tak chtějí zvýšit tlak na exportéry, aby nedrželi zahraniční měny, ale kupovali za ně rubl. To má vytvořit poptávku po ruské měně a zabránit tak jejímu dalšímu oslabování.
„Vláda bude pomáhat centrální bance. V blízké budoucnosti odstartuje prodej zahraničních měn našimi největšími exportéry a tím budeme působit na devizový kurz rublu,“ prohlásil Medveděv. Není však zcela jasné, jaká opatření vláda vůči exportérům přijme, ani jak budou v praxi probíhat. Ruští exportéři však prodeje zahraničních měn zvyšují vždy na konci každého měsíce, neboť potřebují rubly k výplatě měsíčních mezd.
Medveděv také řekl, že je nesprávné si myslet, že vláda nějak zvyšuje kontrolu nad exportéry v oblasti hospodaření se zahraničními měnami. „My jsme nikdy naši kontrolu nezmírnili a ani to v budoucnu nezamýšlíme.“
Medveděvem avizované opatření se vznáší ve vzduchu poté, co rubl vůči dolaru za poslední měsíc oslabil o 18 procent a ruskou ekonomiku trápí kromě západních sankcí také pokles ceny hlavního exportního artiklu, kterým je ropa. Rubl se nyní nachází na hranici téměř 70 rublů za dolar a přibližuje se tak nejslabší úrovni tohoto roku, kterou dosáhl na konci ledna.
Když v polovině loňského prosince kurz rublu oslabil až na 80 rublů za dolar, přistoupila ruská centrální banka spolu s vládou k monitorování devizových operací velkých ruských exportérů. Vláda jim dokonce tehdy nařídila, aby dodržovali plynulou a stabilní konverzi dolarů na rubly, aby se zabránilo volatilitě kurzu. Poté, co se rubl počátkem letošního roku stabilizoval, bylo od monitoringu upuštěno. Nyní se dá tedy očekávat, že opatření z minulého prosince budou obnovena.
Analytici nicméně říkají, že uplatnění takového nástroje bude mít pouze omezený dopad. Rubl totiž patří do skupiny měn tzv. emerging markets ekonomik, které aktuálně doplácejí na masivní výprodeje. Ty se vezou na vlně nedávné devalvace čínského jüanu. Připravované opatření ruské vlády se tak může velmi pravděpodobně minout účinkem.
-usi-