INZERCE

Vládní budovy a parlament v centru Sofie. Foto: Pixabay (autor Jim Black)

Mazaní Balkánci. Bulharsko potají dodává na Ukrajinu nejen zbraně, ale i tolik potřebné pohonné hmoty

Kde bere Ukrajina palivo, když její rafinerie byly vyřazeny z provozu ruskými raketovými útoky? Řešení této záhady nyní přináší web Euractiv.com. Podle zjištění bulharských spolupracovníků Euractivu vyvezlo Bulharsko v utajení jen od ledna do listopadu loňského roku na Ukrajinu ropné produkty v hodnotě 700 milionů eur (17 miliard korun).

Ve srovnání s obdobím před válkou se jedná o tisícinásobný nárůst, protože vývoz paliv z Bulharska na Ukrajinu v roce 2021 dosahoval pouze 750 tisíc eur. Současný rozsah bulharského vývozu ropy na Ukrajinu je tak velký, že odpovídá asi jednomu procentu výkonu tamní ekonomiky. Konkrétně se jedná hlavně o naftu a lehký topný olej.

Exportní expanze na Ukrajinu začala v květnu, kdy byly z Bulharska vyvezeny ropné produkty v hodnotě 40 milionů eur. V červnu už to bylo 105 milionů eur. Rekordním měsícem byl listopad, kdy byly vyvezeny ropné produkty v hodnotě 130 milionů eur. Údaje za měsíc prosinec zatím nejsou k dispozici.

Politicky citlivé téma

Jak dále Euractiv připomíná, celá záležitost je „pikantní“ hned z několika úhlů pohledu. Jediná ropná rafinerie v Bulharsku se nachází v přístavním městě Burgas a vlastní ji ruská (!) ropná společnost Lukoil. Rafinerie stále pracuje převážně s ruskou ropou dováženou tankery přes Černé moře, a to i díky výjimce ze sankcí uvalených Evropskou unií na import z Ruska. Díky omezenému zájmu o ruskou ropu ji bulharská rafinerie kupuje se slevou 20 až 30 dolarů za barel oproti běžně ceně na světovém trhu.

Citlivé téma je to i na bulharské politické scéně. Skoro třetina veřejnosti zastává proruské postoje, kterými si ostatně netají ani tamní prezident Rumen Radev. Zřejmě proto byly dosud informace o vývozu paliv na Ukrajinu drženy v tajnosti.

Již loni v říjnu Euractiv upozornil, že Bulharsko do té doby dodalo Ukrajině zbraně a munici v hodnotě nejméně jedné miliardy eur. Stalo se tak s využitím prostředníků v Polsku či Rumunsku, protože přímý vývoz vláda nepovolila. Otevřeně proti pomoci Ukrajině jsou tři proruské parlamentní strany – Bulharská socialistická strana, ultranacionalistické Vazraždane („Obrození“) a Bulharský vzestup.

Pohonné hmoty, zbraně, elektřina

Jasným důkazem, že vývoz navzdory tomu probíhá, je situace státních zbrojních závodů. Ty totiž navýšily své tržby dvojnásobně. Bývalý výkonný ředitel státní společnosti Kintex Alexander Mihailov potvrdil, že bulharský export zbraní byl loni rekordní a přesáhl 2 miliardy eur.

Do třetice lze dodat, že Bulharsko loni zbohatlo také na vývozu elektrické energie. Ten směřoval hlavně do energeticky deficitních zemí v okolí – Rumunska, Srbska, Severní Makedonie, Řecka a Turecka. Bulharský ministr energetiky Rossen Hristov včera uvedl, že země loni vyvezla přes 12 terawatthodin elektřiny (tedy podobné množství jako vyvezla Česká republika) v hodnotě zhruba 3 miliard eur.

(red)