V prezidentských volbách v Argentině zvítězil opoziční kandidát Mauricio Macri. Argentinskou ekonomiku chce liberalizovat.

V prezidentských volbách v Argentině byl zvolen kandidát dosavadní opozice Mauricio Macri. Agentura Bloomberg o něm hovoří jako o „probyznysovém“ prezidentovi. Macri chce provést reformy, které by se mohly rozšířit i do ostatních latinskoamerických zemí, které doposud stály po boku Argentiny, coby země ovládané levicovými populisty.

Hned ráno po ohlášení výsledků voleb Macri zopakoval, že chce odstranit řízení devizového kurzu, vyzval centrální banku, aby tomu byla nápomocna, a řekl, že chce co nejdříve jmenovat novou vládu. Jedním z největších ekonomických problémů Argentiny, který bude muset nová vláda neprodleně řešit, je propad devizových rezerv. Macri řekl, že vláda bude muset ovšem nejprve zjistit, jak vážné ty ekonomické problémy jsou.

„Budeme muset zjistit, jaký je skutečný stav veřejných financí, jaká je skutečná situace centrální banky,“ řekl Macri a dodal: „Kontrola měny je chybou, která nám nedává správné informace, zkresluje statistiky, nečiní centrální banku nezávislou – to vše jsou věci, které budeme muset napravit.“

Macri chce také liberalizovat zahraniční obchod, zlepšit vztahy s USA a ve svém kabinetu chce mít 6 ministrů, kteří budou mít nějakým způsobem na starost ekonomické záležitosti. Ke stávajícím ministerstvům práce, výroby, dopravy a zemědělství přibydou ještě ministerstvo financí a ministerstvo energetiky.

Aktuální stav argentinské ekonomiky není příliš dobrý. Mauricio Macri se bude muset kromě regulace zahraničního obchodu a měnového kurzu vypořádat také s poměrně vysokou inflací, nerovnováhou veřejných rozpočtů a neochotou zahraničních investorů umisťovat svůj kapitál právě do Argentiny.

Rozpočtový deficit je nejhlubší za posledních 30 let, v roce 2014 dosáhl úrovně 2,5 % HDP. Úrokové sazby státních dluhopisů dosahují k 7% úrovni. Inflace se drží na více než 20% v ročním vyjádření. Průmyslová produkce se od roku 2012 každoročně snižuje. HDP na osobu v roce 2014 dosáhl přibližně stejné hodnoty jako v roce 2010.

Před novým argentinským prezidentem stojí mnoho nelehkých úkolů. Jejich prosazení bude o to těžší, protože Macri nebude disponovat většinovou vládou. Macri navíc nepochází z Peronistického hnutí, které v Argentině vládlo po většinu času v uplynulých 7 dekádách, ať už v jakékoli podobě, pravicové či levicové. A doposud žádný „neperonista“ nedokončil celý svůj prezidentský mandát.

-usi-