Fakulta materiálově-technologická Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) zahajuje novou éru spolupráce v hi-tech a vysoce přesném obrábění podepsáním memoranda s českou společností DG Solutions. Podpis memoranda o spolupráci mezi vysokou školou a rychle rostoucí českou společností, specializující se na vysoce přesné obrábění, symbolizuje spojení vědy, technologie a vysoce precizního obrábění. O podpisu memoranda informovala DG Solutions.

Toto memorandum stanovuje základy pro spolupráci v oblasti aplikace pokročilých metod automatizace, digitalizace průmyslových procesů, digitalizace průmyslových procesů, a další výzkumné a vývojové činnosti. To vše za účelem posílení vědecké a technologické excelence v Moravskoslezském kraji.

Dlouhodobým cílem společnosti DG Solutions je vytvořit výzkumné pracoviště a investovat do následné sériové výroby v oblasti výroby součástí polovodičů.

Dokument byl podepsán děkankou Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO Kamilou Janovskou.

Mohlo by vás zajímat

„Toto partnerství otevírá nové dveře ke spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem vysoce precizního obrábění v oblasti polovodičů, což je průmysl s velmi vysokou přidanou hodnotou. Polovodičový průmysl navíc patří mezi globální strategické průmysly, a proto jsem velmi ráda, že se nám daří rozvíjet nové projekty právě v této oblasti,“ uvedla děkanka.

Garantem odborné spolupráce byla pověřena Katedra řízení průmyslových systémů, jejíž vedoucí Šárka Vilamová doplnila konkrétní témata společných projektů: „Vzájemná spolupráce bude zacílená zejména na oblast digitalizace dílčích dat jednotlivých procesů, jejich zpracování a následné vyhodnocení s využitím neuronových sítí a genetických algoritmů. Další formy spolupráce budou spočívat v poskytování odborných měření, analýz a poradenství pracovníků Fakulty materiálově-technologické. Tyto činnosti budou zároveň směřovat k přípravě společných projektů ve výše uvedených oblastech.“

Vedoucí Katedry řízení průmyslových systémů Šárka Vilamová, náměstek hejtmana Jakub Unucka, děkanka Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO Kamila Janovská, předseda představenstva DG Solutions Pavel Filák a spoluzakladatel společnosti DG Solutions Michal Durkáč. Foto: Tomáš Pala

„Strojírenství má v Moravskoslezském kraji velmi dlouhou tradici. Jsme proto nadšeni z možnosti spolupracovat s takto důležitou institucí a dále rozvíjet potenciál kraje. Dnešní dohoda zdůrazňuje naši snahu o posilování výzkumu a vývoje v České republice,“ vyzdvihl potenciál regionu předseda představenstva DG Solutions Pavel Filák.

Slavnostního podpisu se zúčastnil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

„Memorandum je další krok Moravskoslezského kraje na cestě od těžby uhlí k těžbě dat. Dříve byly hlavním znakem našeho kraje hutě, vysoké pece a důlní věže. Při vší úctě k naší průmyslové historii a velké dřině statisíců lidí z našeho kraje přišla doba, kdy to chce změnu. Stáváme se důležitým technologickým hráčem, podporujeme inovace, sledujeme trendy, jdeme s dobou. Takže je logické, že místo uhlí pro nás bude typický spíše křemík a vodík,“ řekl náměstek hejtmana.

K dalším klíčovým bodům memoranda patří vytvoření společného výzkumného pracoviště a rozvoj spolupráce při poskytování informací, studijní podpory a konzultací pro studenty VŠB-TUO.

Podpisu memoranda předcházelo pracovní jednání odborných skupin z VŠB a společnosti DG Solutions.

Spoluzakladatel společnosti Michal Durkáč zároveň oficiálně potvrdil zahájení faktické spolupráce na projektu v oblasti automatizace řídících systému.

Společnost DG Solutions a.s. je rychle rostoucí stoprocentní českou společností, specializovanou na vysoce přesné strojírenství se specifickým zaměřením na výzkum a vývoj v polovodičovém průmyslu. Klíčovou oblastí odborných znalostí společnosti DG Solutions je obrábění a zpracování pokročilých materiálů, jako je molybden-měď, diamant-měď a monokrystalické materiály do různých velikosti a tvarů.

(rov)