Aktivní obchodníci se zlatem jsou naladěni na „býčí“ stopu daleko víc než kdy v posledních dvou letech. A to je prý pro zlato špatné znamení.

Aktivní obchodníci se zlatem, kteří se snaží spoléhat především na technickou analýzu, jsou podle Marka Hulberta, přispěvatele portálu Marketwatch.com, naladěni na býčí trend daleko více než kdykoli v posledních dvou letech. Vzhledem k tomu, že zlatí „medvědi“ očekávají trend jiný, je to podle všeho znamení, že trh se zlatem bude letos pěkně volatilní.

Nadšení „býků“ je pochopitelné, obzvláště pokud si uvědomíme, že zlato bylo v posledních měsících jedním ze světlých bodů na temném investorském nebi. Když se index S&P 500 nedávno potácel v meziroční 15% ztrátě, žlutý kov naopak vykázal meziročně téměř 20% zhodnocení.

Přesto však zlato minulý týden v jednom dni dokázalo ztratit i 50 dolarů za trojskou unci. Turbulence na trhu se zlatem přišly krátce poté, co banka Goldman Sachs vydala doporučení zlato prodávat. Někteří analytici ale vyjadřují přesvědčení, že analýza Goldman Sachs na náladu trhu zlata takový vliv neměla a že negativní sentiment zde již existoval.

„Samzřejmě, že sentiment není důkazem toho, že technická analýza funguje,“ říká Hulbert. „V polovině ledna, kdy se zlato obchodovalo na úrovni 1100 dolarů za unci, jsem publikoval analýzu, která šla proti trhu. Dnes je zlato ještě o 100 dolarů výše,“ dodává Hulbert.

Nicméně za poslední tři dekády, co se dělají analýzy sentimentu a ekonometrické testy na trhu se zlatem, se ve většině případů ukazuje, že zlato oslabí tehdy, kdy se na trhu prosazuje „býčí“ nálada. Dokonce se to ukazuje na 95 % případů, což už je statisticky významné.

Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že i když to funguje, technické analýzy jsou převážně nástrojem pro načasování nákupů na krátko. „Moje statistické testy ukázaly, že největší vypovídací schopnost nálady trhu je přibližně měsíc před vrcholem, kdy se cena obrací dolů,“ vysvětluje Hulbert. To znamená, že je dost dobře možné, že až předpověď nevyjde, „býkové“ míří ještě výše, než si myslíme.

Budeme-li předpokládat, že „medvědi“ mají pravdu, zlato nejdříve půjde dolů, než se vydá do výšin. Podle analýzy agentury Bloomberg by mělo zlato mít spodní oporu v ceně 1185 dolarů za unci. Tím vysvětluje, že současný pokles ceny zlata je spíše jen korekcí. Pokud by to tak skutečně bylo, pak se na prognózu Marka Hulberta dá poměrně slušně spolehnout.