Pátek, 16. dubna, 2021

Mapa zemědělské půdy má digitální podobu. Informace z 4,6 milionů hektarů jsou volně dostupné

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Výsledky průzkumu půdy z celé České republiky jsou dostupné v digitální podobě. Speciální mapu připravilo Ministerstvo zemědělství a Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy. Vyčíst z ní lze třeba vlastnosti půdy na území obce či pozemku. Na digitalizaci pracovalo čtyři roky celkem 150 lidí.

Vlastnosti zemědělské půdy z celé České republiky byly převedeny do digitální podoby díky unikátnímu projektu. Podrobné údaje získané ze 400 tisíc sond na rozloze 4,6 milionů hektarů jsou nyní volně dostupné veřejnosti. Informace mohou pomoci třeba v boji se suchem či erozí půdy.

Vlastnosti půdy v obci či na pozemku

Data z průzkumu, která jsou k dispozici na webových stránkách Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, se dají použít například pro další průzkum nebo při uzavírání pachtovních smluv.

Mapa vychází z údajů 400 tisíc sond odebraných po celé České republice na celkové rozloze 4,6 milionů hektarů zemědělských pozemků. Díky těmto údajům mohou lidé snadno zjistit podrobné informace o půdě v dané obci či na konkrétním pozemku.

Hustá síť sond

Skoro na každém poli v republice bylo vykopáno několik sond. Takto hustě získaná síť umožňuje lépe pochopit českou půdu a efektivně navrhovat opatření na zlepšení jejího stavu.

Svým rozsahem a podrobností šlo o výjimečný pedologický průzkum, který v Evropě nemá dodnes obdoby. Na digitalizaci pracovalo 150 lidí celkem čtyři roky. Převedli do digitální podoby výsledky historického Komplexního průzkumu půd z 60. let minulého století.

Staré mapy a nové technologie

Informace převedené z papírových map, původních zpráv a záznamů do digitální podoby mohou být využity v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi, programy, satelitním a leteckým snímkováním či s použitím dronů.

Komplexní průzkum umožňuje sledovat vývoj vlastností půdy a také předvídat změny do budoucna. Je tak možné získat přesnější modely, které mohou pomoci v boji s erozí, suchem či úbytkem organické hmoty.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter