INZERCE

Postarší ropný vrt v americké Montaně. Podobných nalezneme v USA desítky tisíc. Foto: Pixabay

Máme řešení, jak oživit staré ropné vrty, hlásí český TCTM Oil. Vyzkoušet jej chce v zahraničí

Obecně platí, že z ropných vrtů lze vytěžit nejvýše polovinu celkového množství. V případě těžké ropy je to maximálně čtvrtina. Česká firma TCTM Oil přichází s řešením, jak z vrtů dostat další desítky procent ropy. Vzhledem k finanční náročnosti však bude potřebovat investory, kteří pomohou uvést novou technologii do praxe.

Starší ropné vrty čelí nejméně třem problémům. Zavodňují se, ucpávají je těžké složky ropy a s vytěženým množstvím ropy klesá tlak. Jak Ekonomickému deníku sdělil jednatel firmy TCTM Oil Zdeněk Koller, tato česká firma přichází s možným řešením: čerpat do vrtů biologické a chemické roztoky a spustit reakci, při níž se uvolní teplo, dusík, voda a kyslík. Kyslík způsobí oxidaci malé části ropy, čímž se uvolní další množství tepla a plynů. Zvýší se tlak ve vrtu a řádově větší procento ropy se díky takovému zásahu dostane na povrch.

Tým z TCTM Oil není autorem původní myšlenky, s ní přišla skupina ruských vědců před zhruba dvaceti lety. „Tato technologie fakticky zdvojnásobuje světové zásoby ekonomicky těžitelné ropy,“ řekl o této inovaci prezident Akademie věd Ruské federace Vladimir Fortov. V Rusku byla původní verze technologie, tedy bez automatizace, použita velice úspěšně asi na 150 až 200 vrtech. Zdeněk Koller dodává, že česká firma jde o krok dál a nabízí řešení, jak proces oživení vrtu plně automatizovat. Nejen z ekologického hlediska je podle jeho slov nová technologie zcela bezpečná. Pochybení vlivem lidského faktoru je téměř vyloučeno.

Vejde se do lodního kontejneru

Jak dále Koller popisuje, práce na jednom vrtu potrvá tři až pět dnů včetně příprav. Jedno zařízení s tří až pětičlennou obsluhou by tak dokázalo „ošetřit“ padesát až sto vrtů za rok. Celé zařízení se vejde do čtyřicetistopého lodního kontejneru, pokud bude třeba vyššího výkonu, použijí se kontejnery dva. Lze je tak dopravit bez větších potíží na každé místo dostupné po železnici nebo po silnici a odtud přímo k libovolnému vrtu. Podle parametrů vrtu lze náklady předem odhadnout. Pohybují se od jednoho do dvaceti dolarů za barel ropy vytěžené navíc. Majiteli vrtu se tak cena za ošetření vrtu do roka vrátí pětkrát až desetkrát.

Čtyřicetistopý lodní kontejner, do kterého by se celé zařízení na „oživení“ starých vrtů mělo vejít. Foto: TCTM Oil

Potenciál k využití nové technologie je podle jejích autorů nejméně na 60 až 70 procentech již existujících vrtů na stávajících ropných polích. Tedy tam, kde se ve světě nacházejí stovky tisíc starých nebo zakonzervovaných ropných vrtů. Jejich produktivita je dnes slabá, obvykle do deseti barelů denně. Oživení vrtu zmíněnou technologií může těžbu výrazně zvýšit. Zaznamenáno bylo až šestinásobné zvýšená těžby, přičemž její pokles je relativně pomalý. Stimulace každého vrtu však může proběhnout opakovaně. Tato technologie nemá omezení co do hloubky vrtu, nevznikají žádné ztráty při přenosu tepla do ropné pasti.

Zdeněk Koller, jeden ze spoluvlastníků a manažerů společnosti TCTM Oil. Foto: TCTM Oil

V současné době je připraven k nasazení hotový prototyp určený pro vrty o hloubce do zhruba 900 metrů. Pokud vrt dával v minulosti třeba 50 nebo více barelů denně, je zde předpoklad, že se blízko k této úrovni těžba opět vrátí. Existují tisíce vrtů, které dávaly i několik tisíc barelů ropy denně a majitelé je zavírají pro nízkou efektivitu při produkci 100 až 200 barelů denně. U takových vrtů je potenciál obrovský, hlavně v USA, Kanadě, na Blízkém Východu, v Rusku i dalších zemích.

Ekologičnost technologie spočívá i v tom, že při návratu ke starým vrtům, které pomalu dosluhují nebo k vrtům, které byly zakonzervovány a dále se nevyužívají, nebude třeba otevírat nová ložiska, stavět další ropné plošiny v mořích a dále tak planetu devastovat. Souvisí s tím ale také fakt, že díky této technologii se zvyšují celosvětové zásoby těžitelné ropy.

Hledání investora

Zní to lákavě, problém je v penězích. Každé zařízení vychází na nejméně 10 milionů korun. Cena prudce roste s hloubkou vrtů, na nichž by mělo být zařízení použito. Podmínkou komerčního úspěchu je získat potřebné licence a certifikáty, což vychází na další miliony korun. Současně je česká firma v začarovaném kruhu, kdy každý potenciální uživatel chce znát reference o úspěšném nasazení technologie někde jinde. Cílem firmy je nalézt v co nejkratší době vhodného investora a projekt zrealizovat. Autoři technologie jsou přesvědčeni, že po úspěšném předvedení hotového prototypu na konkrétním ložisku ropy bude možné zahájit sériovou výrobu těchto zařízení a nasadit je všude tam, kde to bude mít ekonomický přínos.

Společnost TCTM Oil byla založena v lednu 2016 v Praze. Mezi její spoluvlastníky patří Zdeněk Koller, Roman Lender, Dmitrij Anatoljevič Lemenovskij, Vladimíra Beňová, Ladislav Pavličko a Pavel Jablonský. Profesor Lemenovskij je jedním ze spoluautorů původního ruského patentu na proces umožňující zvýšení produktivity starých ropných vrtů.

David Tramba