INZERCE

Designový koncept modulárního reaktoru NUWARK. Foto: Technic Atome

Malý francouzský modulární jaderný reaktor prozkoumá i český Státní úřad pro jadernou bezpečnost

Francouzský projekt malého modulárního reaktoru NUWARD™ SMR má být případovou studií pro analýzu pravidel pro licencování malých jaderných reaktorů. Cílem projektu je harmonizace pravidel pro tuto technologii napříč státy. Na přezkumu se budou podílet francouzský dozorový orgán pro jadernou bezpečnost Autorité de Sûreté Nucléaire za účasti českého Státního úřad pro jadernou bezpečnost a finského Úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost. Informoval o tom server World Nuclear News.

Projekt Nuward byl zahájen v září 2019 francouzskou Komisí pro alternativní energie a atomovou energii (CEA), společnostmi EDF, Naval Group a TechnicAtome.

Projekt Nuward – sestávající z elektrárny SMR o výkonu 340 MWe a dvou tlakovodních reaktorů (PWR) po 170 MWe – byl společně vyvinut s využitím francouzských zkušeností s reaktory PWR.

CEA přispěla k vývoji projektu Nuward svými zkušenostmi v oblasti výzkumu a kvalifikace, zatímco energetická společnost EDF pomohla svými zkušenostmi v oblasti systémové integrace a provozu.

Společnost Naval Group, která se zabývá námořní obranou, přispěla do projektu svými zkušenostmi v oblasti konstrukcí a modulů a společnost TechnicAtome poskytla své zkušenosti s návrhem kompaktních reaktorů.

Přezkum – který provedou francouzský Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN), finský Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) a český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) – bude vycházet z aktuálního souboru národních předpisů jednotlivých zemí, nejvyšších mezinárodních bezpečnostních cílů a referenčních úrovní a aktuálních poznatků a relevantních osvědčených postupů, uvedla společnost EDF.

„Prostřednictvím technických diskusí tato spolupráce pomůže ASN, SÚJB a SÚJB zvýšit vzájemné znalosti o regulačních postupech na evropské úrovni a zlepšit schopnost společnosti Nuward předvídat výzvy mezinárodního licencování a uspokojovat budoucí potřeby trhu,“ dodala EDF.

Společnost dále uvedla, že zavedení malých modulárních reaktorů (Small Modular Reactor – SMR) a jejich konkurenceschopnost na energetickém trhu vyžaduje nejen vývoj některých klíčových technologických inovací, ale také sériový výrobní proces a jasný regulační rámec.

„Harmonizace předpisů a požadavků v Evropě i mimo ni je proto zásadním prvkem pro podporu aspirací na standardizaci konstrukce, sériovou výrobu v závodě a omezené úpravy konstrukce podle požadavků jednotlivých zemí,“ uvedla společnost EDF.

„Tímto krokem EDF potvrzuje své vedoucí postavení v posilování evropské spolupráce a podpoře urychlení mezinárodního licencování SMR, čímž vytváří dynamiku směrem k harmonizaci předpisů pro SMR.“

„Společnost EDF s potěšením prosazuje svůj reaktor Nuward jako zkušební případ pro toto včasné společné přezkoumání SMR, které je průkopníkem evropské regulační spolupráce mezi více zeměmi,“ uvedl Xavier Ursat, vrchní výkonný ředitel skupiny EDF odpovědný za inženýrství a nové jaderné projekty.

„Vřele děkuji francouzskému bezpečnostnímu úřadu ASN a jeho evropským kolegům STUK a SÚJB za vedení tohoto přístupu a potvrzuji závazek společnosti EDF přispět svým dílem k urychlení zavádění SMR po celém světě a sehrát zásadní roli v dosažení cíle nulové spotřeby do roku 2050.“

Očekává se, že tato technologie nahradí staré uhelné, ropné a plynové elektrárny s vysokými emisemi CO2 po celém světě a podpoří další aplikace, jako je výroba vodíku, městské a dálkové vytápění nebo odsolování.

Společnost Nuward je v současné době ve fázi koncepčního návrhu, který se zaměřuje na výběr hlavních technických prvků a zároveň přináší skutečné konkurenční výhody. Belgická inženýrská firma Tractebel byla nedávno pověřena vypracováním studií pro dokončení koncepčního návrhu „prvního SMR v Evropské unii“.

Další fáze projektu, dokončení základního projektu, by měla začít v roce 2023 a být dokončena do roku 2025. V letech 2025 až 2030 by měl být projekt ve fázi „pokročilého konceptu“, během níž se očekává certifikace společnosti Nuward a rozvoj dodavatelského řetězce.

Výstavba demonstračního reaktoru Nuward SMR by měla být zahájena v roce 2030. Předpokládá se, že výstavba tohoto bloku potrvá tři roky.

(hrb)