Pátek, 16. dubna, 2021

Maloobchodní prodeje rostou

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Maloobchodní prodeje meziročně vzrostly o 7,5 %. Při zahrnutí prodejů automobilů se maloobchod vrátil k dvoucifernému růstu, když se zvýšil o 11,1 %.

Automobily o sobě dávají znát i v průmyslu. Především díky nim totiž průmyslová produkce v květnu vzrostla o 8,6 %. Stavební produkce zvolnila tempo poklesu, když se snížila o 4,3 %. Informace zveřejnil Český statistický úřad.

Vyšší mzdy, méně lidí bez práce a v neposlední řadě také nižší ceny některých výrobků přispěly k meziročnímu růstu maloobchodu o 7,5 %. Očištění o kalendářní vlivy (letošní počet pracovních dnů byl v květnu o tři vyšší než v loňském roce) meziroční růst zmírnilo na 4 %. Kromě motorových vozidel se dobře prodávaly také pohonné hmoty. V květnu se registr vozidel rozšířil o téměř 24,5 tisíc nových záznamů, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 34 %. Úspěch prodejců automobilů určují především nákupy aut určených pro firemní účely. Ovšem ani domácnosti v této oblasti nezahálejí. Své vozové parky totiž obměňují stále rychleji. Zatímco pro předchozí dva roky platí, že domácnosti v květnu nezaregistrovaly měsíčně ani 5 tisíc nových aut, v letošním roce registrace překročila 6,6 tisíc. Prodej pohonných hmot vzrostl meziročně o více než 11 %. Roli lídra maloobchodních prodejů si udržely nákupy prostřednictvím internetu. Květen však neukončili s prázdnou ani prodejci oděvů. Na dráhu optimističtějšího růstu se vrátily nákupy elektroniky, které se zatím v letošním roce potýkaly buď se slabým, nebo dokonce záporným růstem. Nejen v závěru prvního pololetí, ale také minimálně na začátku pololetí následujícího očekáváme, že silný nákupní apetit Čechy stále neopustí.

Filipa Fyrbach, makroekonomický analytik MONETA Money Bank

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter