Pátek, 20. května, 2022

Malé vodní elektrárny ČEZ loni zvedly výrobu o 16 procent

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Malé vodní elektrárny z portfolia společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje v České republice vyrobily v roce 2020 více než 229 milionů kWh elektřiny, meziročně o 16 procent více a nejvíce za posledních šest let. Svou produkcí pokryly roční spotřebu více než 65 tisíc českých domácností.

I na malých vodních zdrojích se začíná projevovat efekt nejrozsáhlejší modernizační akce v dějinách české hydroenergetiky, při níž bylo dosud za více než 3 miliardy korun zcela obnoveno 38 soustrojí na všech typech vodních elektráren skupiny ČEZ po celé České republice.

Ve skupině malých elektráren skupiny ČEZ, využívajících energii vody, dominovala šumavská Vydra, která dodala do sítě 29,2 tisíce MWh bezemisní energie a pokryla tak pomyslnou spotřebu 8,5 tisíce západočeských domácností. Následovala ji malá vodní elektrárna Práčov, která leží na Chrudimce pod vodním dílem Křižanovice (16,1 tisisíc MWh; čistá energie pro 4,6 tisíce domácností na východě Čech) a elektrárna Spytihněv na řece Moravě (12,7 tisíce MWh; pokrytí spotřeby 3,6 tisíce jihomoravských domácností).

„V posledních dvou letech těžíme z relativně stabilních podmínek pro výrobu elektřiny na průtočných malých vodních elektrárnách. Za dobrými výsledky ale stojí i jejich pokračující modernizace a zvyšování efektivity. V posledních letech proběhly generální opravy například na vodních elektrárnách v Brně nebo Hradci Králové,“ okomentoval výsledky ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, která elektrárny provozuje Jan Kalina.

Energie tří čtvrtin Dukovan

Energetický potenciál českých vodních toků pro výstavbu nových vodních elektráren je omezený, skupina ČEZ se proto soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu těch stávajících. Omlazovací kúra za více než 3 miliardy korun dala za posledních 15 let novou sílu do žil 38 soustrojí 22 vodních elektráren ČEZ všech typů po celé České republice. Celkový výkon modernizovaných soustrojí činí 1425 MW, tj. zhruba tři čtvrtiny výkonu jaderné elektrárny Dukovany.

Úplnou výměnou nebo „repasováním“ prochází většina prvků elektráren včetně těch největších – oběžných kol turbín, rotorů a statorů generátorů, řídících systémů atd. Soustrojí díky tomu navýší svou průměrnou účinnost o cca 4-5 procent. „Dokáží tak následně vyrobit stejné množství elektřiny z menšího objemu stále cennější vody,“ uvedl mluvčí ČEZu Martin Schreier.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter