Maláčová nevyloučila, že Úřad práce povede exministr Jiří Havlíček

Jiří Havlíček - v době, kdy byl ministr průmyslu a Bohdan Wojnar - prezident sdružení automobilového průmyslu podepisují na Úřadu vlády memorandum o automobilovém průmyslu. Foto: AutoSAP

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) o novém generální řediteli Úřadu práce rozhodne příští týden. Nepotvrdila ani nevyvrátila informaci, že jím bude její stranický kolega a exministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Podle ministryně je jedním z uchazečů a její představy splňuje.

Jiří Havlíček je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové „osvědčený skvělý manažer, který rozumí českému hospodářství“ a dokáže předjímat vývoj. Výběrové řízení na generálního ředitele ale podle ministryně není ještě ukončeno. „Žádného favorita nemám, rozhodneme pravděpodobně příští týden,“ řekla. K Babišovým námitkám uvedla, že při výběru nesmí rozhodovat stranická knížka.

Babiš v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že ho ministryně neinformovala. „To bych považoval za špatný vtip. Sociální demokracie hledá trafiky pro své lidi, ale myslím, že by to neměli přehánět,“ uvedl k případnému výběru Havlíčka.

Podle informací Lidových novin o tom, že by Jiří Havlíček od příštího pátku mohl vést Úřad práce ČR, spekulovala v neděli ráno na Twitteru předsedkyně sněmovního výboru pro sociální věci Jana Pastuchová (ANO). „Vrabci na střeše si štěbetají, že novým generálním ředitelem Úřadu práce ČR bude Jiří Havlíček, kdysi ministr průmyslu za ČSSD. Doufám, že se vrabci pletou. Stát se trafikou ČSSD je poslední, co Úřad práce ČR při svých problémech potřebuje,“ napsala ve svém tweetu Pastuchová s tím, že tento post vysokého státního úředníka by měl být naprosto apolitický. „Argument výběrové řízení je fajn, ale nemusí vždy zafungovat přesvědčivě,“ dodala podle Lidovek na Twitteru.

Předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že by bylo „minimálně zvláštní“, pokud by se exministr Havlíček stal šéfem úřadu práce. Podle Jurečky by měl mít budoucí generální ředitel tohoto úřadu mít zkušenost s fungováním úřadů práce.

Havlíček byl ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Bohuslava Sobotky v roce 2017, v této funkci strávil necelý rok jako nástupce Jana Mládka a předchůdce Tomáše Hünera. Většinu času působil na ministerstvu jako náměstek ministrů.

Místo v čele Úřadu práce se uvolnilo koncem loňského roku poté, co na funkci z rodinných důvodů rezignovala Kateřina Sadílková. V čele úřadu stála krátce už v roce 2011. Do ředitelského křesla se vrátila v listopadu 2015 poté, co zvítězila ve výběrovém řízení. Do výběru nového ředitele úřad vede šéf odboru kanceláře generálního ředitele Viktor Najmon.

-čtk-, -chl-