I když některá města na svém území hazard nedovolují, přesto dostanou část z toho, co na daních vyberou jiná. Vyplývá to ze změny rozpočtového určení daní z hazardních her. Zástupcům Pirátské strany se totiž podařilo protlačit návrh, který nově peníze rozděluje i městům, které na svém území žádný hazard povolený nemají. Na změně má přitom nejvíce vydělat Praha, o peníze naopak přijde celá řada menších samopráv. Komora statutárních měst Svazu měst a obcí ČR (SMO) s návrhem v předložené podobě nesouhlasí. Podle ní mají výnosy z hazardu zůstat tam, kde se hra reálně provozuje.

Ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury (ODS) do způsobu rozdělování daňového výnosu z technických her přitom původně nechtělo zasahovat a ponechávalo v platnosti současný stav, kdy se výnos rozděluje mezi obce, na jejichž území je hra povolena. Finální podoba vládního balíčku ale na návrh Pirátů podpořených lidovci počítá s tím, že 55 procent z těchto daní půjde státu, 22,5 procenta obcím podle počtu povolených herních automatů na jejich území a zbylých 22,5 procenta všem obcím podle počtu obyvatel. 

Návrh mimojiné pomůže řešit Pirátům výpadek daňových příjmů hlavního města Prahy, kdy pirátské vedení města prosadilo takzvanou nulovou toleranci hazardu a Praha tak podle stávajících pravidel neměla dostat z této daně už ani korunu. Návrh na rozdělování výnosu daně mezi všechny obce a města přitom odmítá většina ostatních statutárních měst, včetně Komora statutárních měst Svazu měst a obcí ČR (SMO). Zástupci měst a obcí se podle olomouckého primátora Miroslava Žbánka totiž shodují v tom, že výnosy z hazardu mají zůstat tam, kde se hra reálně provozuje. SMO navíc nesouhlasí i se záměrem vlády ponechat si 100% daňového výnosu z online hazardu. Podle Žbánka zástupci statutárních měst SMO požadují, aby alespoň z 20 procent mířil daňový výnos i nadále do obcí a měst.

Podpásovka pro znevýhodněné regiony

Dopady zamýšlených změn v rozpočtovém určení daně z hazardních her děsí zejména města ze znevýhodněných regionů, kterým se dlouhodobě nedostává peněz na řešení své podfinancovanosti. Výnos daně z hazardu je pro něj jedna z mála možnosti, jak získat prostředky na svůj rozvoj. Například nejzápadněji ležící české město Aš by kvůli konsolidačnímu balíčku ministerstva financí mohlo jen v této kapitole přijít ročně o sto milionů korun, které získalo v loňském roce z výnosu daně z hazardu. Jde o peníze, které budou městu chybět zejména v oblasti investic a rozvoje města. Podle tamní radnice jsou příjmy z hazardu využívány především na opravy dopravní infrastruktury, školských zařízení či jiných městských objektů, dále pak na podporu lékařské péče a učitelů, či zajištění provozu místních škol, včetně těch uměleckých. 

„Konsolidační balíček nás zasáhne zcela fatálně. Máme spočítáno, že přijdeme zhruba o sto milionů korun, a to z hlediska investic a dalších finančních podpor. Město na to zkrátka nebude mít a bude muset zpracovat nový rozpočet, kdy budeme fungovat jenom na provozních nákladech,“ sdělil pro Český rozhlas starosta Aše Vítězslav Kokoř (ANO). Město má pro letošek zpracovaný rozpočet, který počítá s příjmy ve výši 370 milionů korun a výdaji ve výši 520 milionů korun. Zhruba 175 milionů bylo původně plánovaných na investice, nyní hrozí, že tento plán konsolidační balíček rozvrátí.

Mohlo by vás zajímat

A Aš není jediná. Změna dopadne například i na hospodaření Žatce na Lounsku.„Nás to zasáhne několika miliony, možná desítkami milionů o které Žatec přijde,“ vyčísluje dopad pro své město starosta Radim Laibl (ANO). 

Zatímco řadě obcí v znevýhodněných regionech chtějí zástupci Pirátů peníze vzít, radovat se mohou velká města v čele s Prahou a to právě díky přerozdělování daňového výnosu podle počtu obyvatel. Praha na svém území hazard zakázala a město a její městské části mají podle platných pravidel přijít o stovky milionů ročně v následujících letech. Magistrát hlavního města přitom doposud nenašel způsob, jak daňový výpadek městským částem kompenzovat. Díky novému způsobu rozdělování daňového výnosu si lidnatá Praha vezme alespoň část peněz na úkor menších obcí zpět.

Na tento fakt naráží i starosta Chodova na Sokolovsku Patrik Pizinger (Místní hnutí Nezávislých), který změnu komentoval pro stanici PrimaCNN. „Mám pocit, že ani tak nejde o to řešit konsolidaci veřejných financí jako spíše o to, přerozdělit tento poplatek i do měst, která hazard už vymýtila,“ zhodnotil vládní návrh starosta Pizinger.   

Zástupci měst a obcí upozorňují na fakt, že s jejich omezenými rozpočty musí plánovat investice na dlouho dobu dopředu. Peníze, které se jim Vláda změnou chystá vzít už mají naplánované a nebudou schopni s nimi své investice dokončit. Na to upozorňují ale i zástupci Komory statutárních měst SMO. Podle olomouckého primátora Miroslava Žbánka trvající nejistota ohledně příjmů nyní komplikuje už přípravu rozpočtů na příští rok.

(mig)