MAKRO zaplatí skoro 50 milionů za nezákonné smlouvy s dodavateli

Téměř 50 milionů korun musí zaplatit MAKRO za neférové praktiky vůči dodavatelům. Koláž: ED

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil prvostupňovým rozhodnutím pokutu ve výši 46 560 000 Kč obchodnímu řetězci MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. ( MAKRO“) za porušení zákona o významné tržní síle. Rozhodnutí již je pravomocné, firma využila procedury narovnání a nepodala rozklad.

Další porušení zákona u velkého obchodního řetězce odhalil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jeho úředníci zjistili, že i vedení velkoobchodu MAKRO nutilo některé dodavatele využívat marketingové služby (rezervace obchodního prostoru) a také logistické služby, kterými MAKRO disponuje. Celková výše těchto peněžních plnění přitom překračovala zákonem povolená 3 % z ročních tržeb dodavatele. Za to mu vyměřili pokutu 46,5 milionu korun. Rozhodnutí je pravomocné.

Kromě toho nebyly podmínky tzv. závozové služby ve smlouvách dostatečně konkrétně upraveny. V minulosti již ÚOHS pokutoval podobné praktiky u řetězců Kaufland a Globus. Loni jsme informovali o tom, že Kaufland musí odškodnit dodavatele potravin, které nutil využívat účetní systém Markant. Stejný systém využívala také společnost Globus, která dostala obří pokutu 180 milionů korun.

MAKRO musí do 9 měsíců od právní moci rozhodnutí změnit smlouvy, na jejichž základě jsou poskytovány služby související s prodejním kanálem závozová služba, a dostatečně konkrétně v nich vymezit všechny podmínky. „Dodavatelé musí být jednoznačně informováni nejen o předmětu a způsobu výpočtu úhrady za tyto služby, ale i o jejich rozsahu, způsobu a době plnění,“ řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Jiří Reichl