Energetický regulační úřad nadělil pokuty v celkové výši 503 tisíc korun majitelům velkých solárních elektráren. O co šlo? Pokutované firmy ignorovaly pokyn, aby při mimořádné situaci v energetice dne 10. dubna 2023 na pokyn společnosti ČEPS snížily výkon svých fotovoltaických zdrojů. Mezi pokutovanými jsou i poměrně známá jména českého solárního byznysu.
Největší pokutu ve výši 86 tisíc korun dostala firma Solar Stříbro, za kterou stojí německý investor Josef Stauner. Ten patří mezi největší vlastníky solárních elektráren na českém území. Totéž lze říct o firemní skupině Decci, za kterou stojí skupina českých investorů. Pokutu ve výši 64 tisíc korun dostala její dceřiná firma FVE Czech, která vlastní 6megawattovou fotovoltaiku u Smiřic poblíž Hradce Králové.
Do třetice lze zmínit společnost GEEN Obnovitelné zdroje, pod kterou spadá elektrárna o výkonu 4,3 MW u Chabařovic na Ústecku a několik menších solárních parků. Ta dostala pokutu 46 tisíc korun. O firemní skupině GEEN se v posledních týdnech hovoří hlavně v souvislosti s hrozícím krachem kvůli předlužení. Právě kvůli vysokým finančním nákladům je hospodaření této firemní skupiny ztrátové.
ERÚ o těchto pokutách rozhodl už během loňského roku, na svém webu však informaci zveřejnil až v minulých dnech. „Celkově se ERÚ zabývá nebo zabýval 12 případy. Pravomocně bylo uděleno devět pokut, další tři řízení běží. V dosud pravomocně ukončených řízeních byly uděleny pokuty v úhrnné výši 503 000 korun,“ upřesnil mluvčí úřadu Michal Kebort.
Mohlo by vás zajímat
Zbývající šestici pokutovaných tvoří tyto společnosti:
- Tesoler – pokuta 62 000 Kč
- Solivem – pokuta 55 000 Kč
- Fine Decorating – pokuta 52 000 Kč
- Bello – pokuta 51 000 Kč
- Solar area – pokuta 44 000 Kč
- Sudero – pokuta 43 000 Kč
ERÚ pokutoval ve všech případech dva různé přestupky. Tím prvním je to, že vlastníci zmíněných elektráren nereagovali dne 10. dubna 2023 na povel provozovatele přenosové soustavy ČEPS (předaný prostřednictvím ČEZ Distribuce), který si v nouzové situaci vyžádal odstavení energetických zdrojů o výkonu až 400 MW. O aktivaci omezovacího plánu rozhodl ČEPS po vyčerpání běžně dostupných provozních opatření k řízení elektrizační soustavy, tedy po využití služeb výkonové rovnováhy.
Druhý přestupek se týkal faktu, že tyto elektrárny nebylo možné odstavit na dálku prostřednictvím pokynu z dispečerského řídicího systému do řídicí jednotky výrobny elektřiny prostřednictvím sítě mobilního operátora. Pokutované firmy totiž příslušné zařízení neudržovaly v provozuschopném stavu a nekontrolovaly jeho funkčnost.
Podle příslušného ustanovení energetického zákona je výrobce elektřiny povinen vybavit výrobnu elektřiny s instalovaným výkonem nad 100 kW zařízením umožňujícím dispečerské řízení výrobny elektřiny a udržovat toto zařízení v provozuschopném stavu. Tato povinnost se nevztahuje na malé vodní elektrárny uvedené do provozu před rokem 2000.
Výše pokut je poměrně nízká oproti sankcím, které ERÚ v minulých letech nadělil některým dodavatelům elektřiny a plynu za poškozování práv zákazníků. Pomyslný rekord zatím drží společnost Armex Energy, která má na základě pravomocného rozhodnutí ERÚ uhradil 4 746 000 korun. Před více než rokem udělená pokuta se týká nedodržení dohodnuté fixované ceny, požadavků na úhradu neobjednaných dodávek energie a pozdního vyřizování reklamací.