INZERCE

Jakub Vyskočil. Foto: Jakub Vyskočil

Majitel BusLine Jakub Vyskočil se zastřelil

Šéf dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil spáchal sebevraždu. Podle prvotních informací se zastřelil. Společnost jeho dobrovolný odchod ze života potvrdila. Může souviset s finančními problémy. Řízením společnosti byla pověřena Vladimíra Vyhnisová.

„Vedení skupiny chce ujistit zaměstnance i obchodní partnery, že na chod jednotlivých společností nebude mít odchod tohoto výjimečného muže žádný dopad. Všechny firmy řídí kompetentní management vybavený příslušnými pravomocemi. Role pana Vyskočila nebyla v běžném řízení společností, ale v nastavování vizí a směrů rozvoje do budoucna. V této roli nám bude pan Vyskočil v budoucnu velmi scházet,“ uvedla za firmu Vladimíra Vyhnisová pověřená řízením skupiny BusLine.

Společnost s jelenem v zeleném logu – BusLine – patří mezi největší autobusové dopravce v zemi. Práci dává cca 700 řidičům a asi další stovce zaměstnanců. Společnost s loňským obratem přibližně 1,3 miliardy korun v únoru oznámila, že do poloviny roku pošle na silnice 700 vozů.

Jakub Vyskočil přiznal vlastnictví firmy BusLine v roce 2014, kdy začal platit zákaz anonymních akcií. Do té doby nebylo možné zjistit skutečného majitele holdingu. Spekulovalo se, že firmu ovládal kontroverzní liberecký podnikatel Jiří Vařil.

„Ten se ale z orgánů firmy nechal vymazat a oficiálně s ní neměl nic společného, třebaže panovalo podezření, že ji nadále skrytě řídí a Vyskočil je jen bílý kůň. Tomu věřil i Liberecký kraj, který si v roce 2018 nechal na vlastní žádost kvůli pochybnostem o majetkové struktuře podepsat Vyskočilovo prohlášení, že on je skutečným vlastníkem,“ napsal například server iDnes.

„Byl velice chytrý až geniální, opravdu jeho hlava pracovala nejrychleji, co jsem kdy viděl, s čísly a informacemi, ale lidsky byl naprosto nepřizpůsobivý, asociální a chorobně lhavý,“ řekl v únoru v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes Jakub Vyskočil.

Společnost BusLine byl v roce 2018 obviněna jako právnická osoba policií kvůli podezření z trestného činu pletich ve veřejné soutěži. Stalo se tak cca rok poté, kdy se na základě dohody vlády s odbory musely zvýšit mzdy řidičů v autobusové dopravě.

BusLine tehdy vypověděl smlouvu s Libereckým krajem kvůli tomu, že mu peníze, které dostal od kraje navíc, nestačí. Podle policie se tehdy BusLine tajně dohodl s firmou ČSAD Liberec, kdy obě firmy postupovaly společně a kraj tím vlastně vydíraly. Věc zatím soud neprojednal. ČSAD Liberec nakonec koupil kraj, ale objevil se problém, protože do operace zasáhl antimonopolní úřad.

BusLine sponzoroval fotbalový Jablonec nebo liberecké Bílé Tygry patřící Syneru. V té době, v roce 2015, kdy vztahy BusLine a jabloneckého majitele Miroslava Pelty byly velmi vřelé, zval BusLine vlivné lidi z Libereckého kraje na luxusní zájezdy na fotbalové zápasy do dánské Kodaně nebo nizozemského Amsterdamu.

Vyjma vedení BusLine na ně odlétli mimo jiné obviněný exšéf libereckého dopravního podniku Luboš Wejnar, taktéž obviněný předseda představenstva DPMLJ Pavel Šulc, náměstci libereckého hejtmana Marek Pieter (SLK) a Lenka Kadlecová (ČSSD) s přítelem Radkem Polmou (ČSSD), krajský radní Vladimír Mastník (SLK), o němž se později zjistilo, že mu volební kampaň za 150 tisíc korun zaplatil BusLine nebo také někdejší šéf ústecké ČSSD Arno Fišera.

„Na seznamech lidí pozvaných BusLinem do Kodaně figuroval i tehdejší šéf krajského odboru dopravy Jan Čáp. Právě u něj byl rizikem střet zájmů – jeho odbor totiž připravuje podklady pro jednání krajské rady, která se mimo jiné zakázkami BusLine zabývá. Účastníkem zájezdu v Amsterdamu byl i Petr Rafaj, tehdejší ředitel Antimonopolního úřadu. Tedy toho úřadu, který posuzuje zakázky BusLine,“ napsal server iDnes.

BusLine byl tehdy v tvorbě odvolání, které antimonopolnímu úřadu kvůli svých zakázkám zasílal, obzvláště aktivní. Vyskočil ale souvislost mezi výletem Rafaje a rozhodnutím jeho úřadu neviděl.

„Pokud bychom srovnávali množství návrhů, ve kterých nám ÚOHS přisvědčil, oproti návrhům, ve kterých se s našim tvrzením neztotožnil, je toto srovnání hluboce v neprospěch skupiny BusLine,“ sdělil tehdy Jakub Vyskočil.

O BusLine se zajímali v roce 2018 ještě jednou. Národní centrála proti organizovanému zločinu v budově libereckého dopravního podniku zadržela manažerů, mimo jiné i kontroverzního Jiřího Vařila z BusLine. Liberecký dopravní podnik tehdy outsourcoval část dopravního výkonu do Jablonec nad Nisou ve prospěch BusLine.

Detektivové po operaci obvinili Jiřího Vařila, manažery dopravního podniku, z BusLine a společnosti Tezas Servis, která dodala do Liberce plynové autobusy Iveco. Policie tvrdí, že byl kontrakt zmanipulován a BusLine v tom sehrál klíčovou roli.

(hrb)