Čtvrtek, 18. srpna, 2022

Maďarský kapitál dobývá Česko. Za jediný rok se objem investic zvýšil skoro dvojnásobně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Maďarští byznysmeni v loňském roce významně posilovali svůj byznys na českém trhu. Objem základního kapitálu českých firem, který kontrolují majitelé z Maďarska, se mezi lety 2020 až 2021 zvýšil dvojnásobně – z osmi na 15,5 miliardy korun.

Jak dále vyplývá z dat poradenské společnosti Dun & Bradstreet, maďarští majitelé jsou aktuálně v pořadí největších zahraničních vlastníků českých firem podle objemu ovládaného kapitálu v základním jmění na 14. místě za Švýcary a těsně před Japonci. Ještě před rokem jim patřila 19. příčka.

„Objem kapitálu v českých firmách, který je v maďarských rukou, v loňském roce vzrostl o více než 7,5 miliardy korun, což představuje nárůst o 95 procent. Z pohledu relativního přírůstku jde o zcela nejvýraznější vzestup mezi ostatními zahraničními vlastníky,“ zmínila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

rokmaďarský kapitál (mld. Kč)
20175,3
20188,1
20198,1
20207,9
202115,5
Vývoj maďarských investic do základního kapitálu českých firem. Zdroj: Dun & Bradstreet

Mezi první dvacítkou největších zahraničních vlastníků českých podniků výrazně také rostl lucemburský a německý kapitál. Naopak k podstatnému propadu došlo v případě kapitálu z USA, který se snížil o výrazných 46 procent.

Nárůst maďarského kapitálu souvisí s dvěma významnými transakcemi z nedávné doby. Dominantní maďarský výrobce elektrické energie MVM dokončil v říjnu 2020 převzetí skupiny innogy Česká republika, pod kterou spadá největší dodavatel zemního plynu na našem trhu – innogy Energie. Prodávajícím byl německý koncern E.ON, který tak vyhověl podmínkám pro povolení akvizice skupiny innogy na jiných evropských trzích.

Loni v září se podařilo dotáhnout dlouho chystanou transakci, týkající se největšího českého leteckého výrobce Aero Vodochody Aerospace. Na základě smlouvy podepsané v červenci se novým vlastníkem Aera stala společnost HSC Aerojet, v níž majoritu drží maďarský byznysmen Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Minoritní podíl drží česká společnost Omnipol. Součástí prodeje bylo také Letiště Vodochody.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter