INZERCE

Maďarský ministr obrany Tibor Benkö oznámil, že se armáda kvůli hrozbě koronaviru ujme kontroly nad strategickými podniky. Repro: ED

V Maďarsku přebírá kontrolu nad klíčovými firmami kvůli koronaviru armáda

Maďarští vojáci přebírají kvůli opatřením vůči hrozbě koronavirem COVID-19 kontrolu nad tamními strategickými společnostmi. Na seznamu firem, kam míří armáda, je podle maďarských a slovenských médií i atomová elektrárna nebo národní banka. Celkem se na něm ocitlo 140 klíčových maďarských společností.

Do několika strategických maďarských firem napochodovali v posledních dnech vojáci. Ministerstvo obrany totiž zveřejnilo seznam desítek klíčových firem, ve kterých od minulého čtvrtka postupně přebírá kontrolu akční skupina vedená resortem obrany. Upozornila na to maďarská a slovenská média SME nebo Pravda. Seznam firem, do kterých postupně míří vojáci si lze přečíst zde.

Akční skupina, která koordinuje postup vojáků, je jednou z deseti, jejichž vytvoření na zvládání situace v zemi v době šíření koronaviru oznámil premiér Viktor Orbán před více než týdnem. V čele skupiny stojí ministr obrany Tibor Benkő a jejím úkolem je podle zpráv z maďarské tiskové agentury MTI „zajistit fungování strategických firem v oblasti energetiky, dopravy, farmaceutického průmyslu a v dalších oblastech“.

Podle plánu by mělo ministerstvo obrany převzít řízení celkem 140 společností. Seznam prý v případě potřeby rozšíří až na stovky společností, informoval zpravodajský portál Index.hu. Ministerstvo už oznámilo prvním 71 firmám dopisem, že mají počítat s vysláním týmů vojáků a vyzvalo je na spolupráci zde.

„Akční skupina zodpovědná za zajištění bezpečnosti klíčových maďarských společností bude plánovat a organizovat výkon potřebných činností, které jsou nezbytné pro plynulý chod země. Učiní tak prostřednictvím oddílů ministerstva obrany,“ píše se na stránkách ministerstva obrany.

Jakým způsobem by měla tato patření a řízení fungovat, zatím není zcela známo. Ministr obrany Tibor Benkő pro televizi M1 uvedl, že vyslané týmy vojáků budou sledovat činnost těchto firem a podávat hlášení akčnímu výboru. Ten má zajistit práci v těchto závodech a zodpovídat za jejich koordinované a plynulé fungování.

Na seznamu je na prvním místě jediná maďarská atomová elektrárna. Jaderná elektrárna Paks (maďarsky Paksi Atomerőmű – pozn. red.) je situována přibližně pět kilometrů od města Paks ve středním Maďarsku, asi 100 kilometrů jižně od Budapešti. Je jedinou atomovou elektrárnou na území Maďarska, ale svými čtyřmi reaktory VVER typ 213 pokrývá téměř 40 procent celkové výroby elektrické energie v zemi.

Na seznamu akční skupiny na boj s koronavirem se ale ocitly i Maďarská národní banka, Budapešťská burza, železnice MÁV a autodopravce Volánbus, supermarkety Auchan, Maďarská pošta i Antenna Hungária, telekomunikační firma, která zajišťuje televizní a rozhlasové vysílání v celé zemi. Spolu s nimi i další elektrárny, plynárny a vodárny, energetické a finanční instituce, zdravotnická zařízení i neziskové organizace.

Levicový deník Népszava se v této souvislosti snažil zjistit seznam vojskem kontrolovaných podniků, ale ministerstvo obrany ho odmítlo zveřejnit. „Bylo by šťastnější, kdyby resort oznámil, kterých podniků se opatření týká,“ řekl před zahájením operace maďarskému deníku bývalý tajemník Celostátního svazu podnikatelů a zaměstnavatelů (VOSZ) a citovala jej slovenská Pravda.

-nik-