V rámci Energetického programu Ányose Jedlika vyhlašuje Budapešť výzvu k předkládání návrhů firmám – ovšem výhradně maďarským – na vybudování a rozšíření kapacit na výrobu bioplynu a biometanu. Na výstavbu a modernizaci malých zařízení, především na podporu výroby zelené energie pro vlastní spotřebu, vyčlení vláda 18 miliard (cca 44,5 milionu eur) z celkových 40 miliard forintů.

„Pro energetickou suverenitu, bezpečnost dodávek a ochranu klimatu je zásadní, aby naprostá většina domácí poptávky byla pokryta domácí výrobou čisté elektřiny a tepla. To by se mělo opírat o neustále se rozšiřující výrobu zelené energie v Maďarsku spolu s nízkonákladovou jadernou energií. Vedle solární energie a geotermálního tepla představují nejsilnější potenciál země bioplyn a biometan. Vláda rovněž podporuje zelený posun v oblasti molekul tím, že zvyšuje jejich využití pro výrobu elektřiny, tepla a pohonných hmot (bioLNG, bioCNG), které nahrazují zemní plyn,“ uvedlo ministerstvo energetiky na své facebookové stránce.

Ányos Jedlik byl fyzik a kněz v 19. století; patří k nejvýznamnějším maďarským vědcům.  Svědčí o tom i jeho popularita mezi uherskými národy: Maďaři a Slováci jej považují za vynálezce dynama. Není přitom jasné, jestli vědomě ignorují skutečnost, že dynamo vynalezl Angličan Michael Faraday, nebo jestli ta informace na východ od Vídně ještě nedolehla.

Podle ministerstva Maďarsko v současné době vyrábí přibližně 200 milionů metrů krychlových bioplynu ročně na více než 100 místech. Cílem je toto množství do roku 2030 ztrojnásobit a dosáhnout tak produkce 184 milionů metrů krychlových biometanu. Na ten se mohou specializovat větší zařízení, protože s vyšším objemem zpracování se zvyšuje nákladová efektivita čištění bioplynu. Menší zařízení jsou podporována v tom, aby se zaměřila na soběstačnost prostřednictvím lokálního využití zelené energie.

Mohlo by vás zajímat

Priorita pro menší podniky

V rámci programu bude k dispozici 40 miliard forintů (asi 99 milionů eur) na investice a nákup zařízení pokrývající celý výrobní proces od sběru surovin až po využití zbytků a vedlejších produktů. Z toho 18 miliard forintů bude přiděleno zařízením, která produkují méně než 500 metrů krychlových surového bioplynu za hodinu. Velká zařízení budou mít nárok na financování pouze v případě, že rozpočet nebude plně využit malými výrobci. (Forint je platidlo, jež se v Maďarsku používá namísto měny.)

Velké podniky mohou získat dotace pokrývající méně než polovinu jejich investičních nákladů, zatímco mikropodniky a malé podniky mohou dosáhnout na financování až dvou třetin jejich investice. Obecně se dostupná podpora na jednu žádost pohybuje v rozmezí od 500 milionů forintů (1,2 milionu eur) do 5 miliard forintů (asi 12,3 milionu eur), zatímco pro malé podniky jsou dolní a horní hranice 200 milionů forintů (asi 494 000 eur) a 800 milionů forintů (asi 1,9 milionu eur). Všechny projekty musí být dokončeny do konce roku 2028. V souladu se zásadami environmentální udržitelnosti a oběhového hospodářství musí být biologický vedlejší produkt výroby využíván jako materiál pro úpravu půdy v zemědělství.

Celkem maďarská vláda v rámci programu řečeného Ányose Jedlika poskytne na podporu podniků 440 miliard forintů. V rámci deseti výzev k předkládání návrhů budou financovány iniciativy zaměřené na zlepšení energetické účinnosti v podnicích, rozvoj energetického výzkumu a vývoje a modernizaci systémů dálkového vytápění. Jedním z hlavních cílů programu je snížit náklady na energii pro domácí podniky, a tím zlepšit jejich konkurenceschopnost.