Neděle, 28. února, 2021

Maďarsko si pořídí bojová vozidla pěchoty Lynx, bude je vyrábět

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Maďarská vláda a německá zbrojovka Rheinmetall AG se dohodly na založení společného podniku na výrobu bojových vozidel pěchoty Lynx v Maďarsku. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na vládní komuniké.

Maďarsko modernizuje svou výzbroj, aby plnilo závazky vůči NATO. Dohoda má hodnotu více než dvou miliard eur (asi 52 miliard Kč), což představuje největší program modernizace maďarské obrany. Od partnerství s přední evropskou společností si slibuje obnovu maďarského obranného průmyslu.

Maďarsko se již před delším časem zavázalo, že zvýší své vojenské výdaje, které stejně jako v mnoha dalších zemích NATO zdaleka nedosahují dvou procent hrubého domácího produktu. Velká část vybavení ozbrojených sil pochází ještě z komunismu.

Maďarsko minulý týden podepsalo prohlášení o záměru koupit rakety protivzdušné obrany od amerického výrobce zbraní Raytheon Technologies za přibližně miliardu dolarů (asi 22 miliard Kč). Kontrakt má být uzavřen do konce září.

Více investovat do modernizace armády se chystá také Česko. Ministerstvo obrany chce za 50 miliard korun nakoupit pásová bojová vozidla pěchoty. O tuto zakázku se ucházejí firmy BAE Systems (vozidlo CV90), General Dynamics European Land Systems (vozidlo Ascod) a Rheinmetall Landsysteme (vozidlo Lynx).

Podrobně jsme o tématu psali například v tomto textu:

Obrana zahajuje tendr na bojová vozidla pěchoty za desítky miliard korun, jedná se čtyřmi předvybranými uchazeči

 

-čtk-, -chl-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter