Poptávka po pohonných hmotách v Maďarsku o 30 procent převyšuje denní kapacitu čerpacích stanic. Maďarští řidiči proto v panice vykupují zbylé pohonné hmoty a jezdí tankovat až na Slovensko. Poptávka po benzinu se zdvojnásobila, zájem o naftu stoupl o 50 procent. V Maďarsku je přitom po zastropování cen tamější vládou nejlevnější benzin ze všech zemí EU. To je ale právě hlavní příčinou současné krize.

Maďarská vláda stanovila cenový strop na 28 korun, čímž je cena benzinu nejlevnější ze všech zemí EU, nafta pak druhá nejlevnější po Maltě. Důsledkem toho je, že řidiči neomezují nikterak své cesty a spotřeba pohonných hmot za poslední rok znatelně narostla.

Jediná rafinerie v zemi Danube zhruba dva měsíce kvůli technickým potížím neběžela naplno. Tím se zásobování palivy zkomplikovalo. Navíc v poslední době dochází k výpadkům dodávek ruské ropy ropovodem Družba.

,,Pohonné hmoty si na našich čerpacích stanicích minulý týden koupilo 2,2 milionu zákazníků, což odpovídá vrcholu nejrušnější turistické sezóny. MOL je na konci svých.“, říká generální ředitel ropné a plynárenské společnosti MOL Zsolt Hernádi.

Skupina na začátku týdne varovala, že situace kolem zásobování pohonnými hmotami v Maďarsku je kritická a že jediným řešením je vytvořit podmínky pro zvýšení dovozu.

Mohlo by vás zajímat

Zahraniční podniky totiž omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr pro benzin i naftu. Situaci podle firmy MOL v poslední době zkomplikovaly snahy lidí vytvářet si zásoby pohonných hmot.

Vláda na základě návrhu mol přistoupila ke zrušení cenového stropu.

,,Zavedení sankcí způsobilo výrazné problémy se zásobováním Maďarska energetickými surovinami,“ tvrdí šéf kabinetu maďarského prezidenta Viktora Orbána. Ten dlouhodobě kritizuje unijní sankce proti Moskvě. Evropskou ekonomiku podle něho poškozují více než tu ruskou.

(bar)