Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se srbskou ministryní energetiky Dubravkou Đedovićovou potvrdili urychlení společných investic do energetické bezpečnosti. Patří mezi ně vytvoření nového elektrického propojení sítí obou zemí a výstavba prvního společného ropovodu.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó zdůraznil, že energetická krize posledních let ukázala, že národy postrádající bohaté nerostné a energetické zdroje se musí zapojit do úzké spolupráce, aby zajistily bezpečnost svých dodávek energie.

„Pro Maďarsko je Srbsko strategicky důležitým partnerem. Bez Srbska není maďarská energetická bezpečnost a naopak,“ prohlásil.

„Energetické krize posledních let, často politicky vyvolané, ukázaly, že země, které nejsou bohaté na nerostné suroviny a energetické zdroje, potřebují k zajištění své energetické bezpečnosti úzkou spolupráci. Někteří aktéři světové politiky mohou svými sankcemi a omezeními způsobit vážné potíže a jejich rozhodnutí zjevně nejsou přijímána ani s ohledem na jejich spojence,“ podotkl Szijjártó.

Mohlo by vás zajímat

„Tato situace zvyšuje význam energetické spolupráce se sousedy. Srbsko je pro naši zemi strategicky důležitým partnerem, bez Srbska neexistuje maďarská energetická bezpečnost a naopak. Na základě zkušeností z posledních týdnů jsme se v telefonickém rozhovoru se srbskou ministryní energetiky Dubravkou Đedovićovou dohodli na urychlení našich společných investic do energetické bezpečnosti, včetně vybudování nového elektrického propojení spojujícího sítě obou zemí a výstavby prvního společného ropovodu,“ uzavřel maďarský ministr zahraničí.

Dohoda má souvislost s jiným projektem, na němž Srbové participují. Začátkem listopadu byl uveden do provozu úsek vysokonapěťového přenosového vedení o napětí 400 kilovoltů (kV), které spojuje město Reșita v Rumunsku se srbskou hranicí, což znamenalo zahájení nového propojení mezi oběma zeměmi. Toto přenosové vedení je klíčovou součástí transbalkánského elektrického koridoru, který spojuje rozvodnu Pančevo 2 v Srbsku s rozvodnou Reșita v Rumunsku.

Aktivace rumunského úseku a zahájení propojovacího vedení představují významný milník, který posílí energetické soustavy obou zemí, zvýší energetickou bezpečnost a umožní zvýšenou výměnu elektřiny.

Současně byl do paralelního provozu integrován jeden ze dvou systémů spojujících druhý blok jaderné elektrárny Pančevo a Reșitu. Podle rumunských představitelů se očekává, že druhý systém bude uveden do provozu v prvním čtvrtletí příštího roku.

Rumunský segment přenosového vedení měří 62 kilometrů a zahrnuje 206 věží.