Lukl a Hamáček: Pošty se rušit nebudou. Obavy starostů jsou zbytečné

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se sešel s předsedou Svazu měst a obcí ČR Františkem Luklem nad situací v České poště. Z některých informací totiž vyplývalo, že by mohlo dojít k redukci poboček. To však oba aktéři vyvrátili.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předseda Svazu měst a obcí (SMO ČR) František Lukl jednali o situaci v klíčovém státním podniku Česká pošta. Některé starosty z menších obcí totiž podle Lukla znejistila premiérova slova o tom, že Česká pošta je mrtvá a měla by se transformovat na akciovou společnost, takže se obávají omezení služeb a rušení poboček ČP,” uvedl František Lukl. „Pošta bývá poslední institucí, která na vesnici zbyla a má pro zdravý život důležitý význam,” dodal Lukl.

Ministr vnitra obavy starostů vyvrátil. „Uklidnil jsem pana předsedu Lukla, pobočky ČP se rušit nebudou. Je to spojovací bod mezi státem a občanem, který musí být dál dostupný i na venkově,” řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Odmítl, že Česká pošta je mrtvá, naopak zdůraznil, že se po letech podařilo vyřešit financování služeb, jež si u ČP objedná zákonem stát: Garantované doručování zásilek a pro všechny dostupnou síť poboček.

Plán generálního ředitele Romana Knapa, který v těchto dnech schvaluje dozorčí rada, poštu vyvede ze ztráty do tří let, zkvalitní služby a stabilizuje ji personálně.

Pošta bude stát na třech službách: poštovní, finanční a komerční služby, které se nebudou překrývat, ale doplňovat. Zlepší se doručování balíků a nikdo nikoho nebude při vyzvednutí doporučeného dopisu přesvědčovat k pojištění nebo nákupu zboží,” tvrdí Hamáček.

Podle ministra vnitra se po dlouhé době stagnace podařilo nastartovat změny, které Českou poštu změní v moderní instituci, na kterou budou hrdí nejen zaměstnanci, ale všichni občané.

-red-