Rusko dál posiluje svou strategickou pozici ve Středomoří a plánuje dodávat Sýrii až 200 000 tun zkapalněného ropného plynu (LPG) z krymského přístavu Kerč. 

„Plány jsou dalším znamením spolupráce mezi oběma zeměmi navzdory nadějím Západu, že by mohlo Rusko uvést nátlak na odstoupení prezidenta Bašára Al-Asada,“ konstatuje Charles Gross z profesního webu Benzinga.

RUSKO JE V ENERGETICKÉ PŘETAHOVANÉ NA DELŠÍ STRANĚ LANA

Není jasné, kdy dodávky paliva do Sýrie začnou Moskva dodávala lodní dopravou výrazně nižší objemy LPG do Sýrie, než nyní plánuje dodávat z Krymu. Spojené státy spolu s Evropskou unií zastávají stanovisko, že anexe Krymu byla porušením mezinárodního práva a uvalily sankce na jednotlivce podnikající na Krymu. To omezuje použití Kerčského přístavu. Rusko je přitom věrným spojencem Sýrie a vývozcem zbraní do Damašku.

Prezident Putin minulý měsíc znovu potvrdil svou podporu tvrdému režimu prezidenta Asada. Jeden z obchodníků z Krymu řekl, že se bude do Kerče dovážet ročně až 200 000 tun paliva, to pak dále poputuje do Sýrie. Další obchodník to potvrdil a dodal, že Sýrie ruské palivo nutně potřebuje. Není zatím jasné, kdy dodávky paliva využitelného v automobilech, inženýrských sítích i domácnostech, začnou.

Palivo bude nejdřív obchodníky odkoupeno od společnosti Sibur, poté bude dováženo na Krym. Mluvčí společnosti Sibur však řekl, že jeho společnost neměla v plánu dodávat zboží do Sýrie. Rusko zvažuje výstavbu mostu na Krym Dodávky jsou však omezeny infrastrukturou i sankcemi, Rusko proto zvažuje výstavbu nového mostu z Ruska na Krym přes úžinu.

Mohlo by vás zajímat

V kerčském přístavu nyní fungují pouze dva ze čtyř terminálů, protože podnik je omezen sankcemi. Sýrie chce nakupovat měsíčně tak 10 až 20 tisíc tun LPG, to je totiž levnější, než mnoho jiných druhů paliv, včetně benzínu. Největším spotřebitelem ruského LPG je Turecko, které nakupuje zhruba 1,1 milionu tun paliva ročně. Turecko dříve také prodávalo LPG do Sýrie, v prosinci však byly tyto dodávky zrušeny.

-of-