INZERCE

Dodavatelů elektřiny je na trhu víc než dost, zákazník má možnost volby. Foto: Pixabay

Loňské přerozdělení energetického trhu: posílila hlavně trojice ČEZ, E.ON a innogy

ČEZ Prodej plus 283 tisíc, E.ON plus 121 tisíc a innogy 75 tisíc nových odběrných míst. Tyto tři společnosti získaly největší část bývalých zákazníků Bohemia Energy a dalších padlých dodavatelů elektřiny. Významnější přírůstky lze sledovat také u desítky dalších energetických firem.

Český energetický trh prošel v posledním čtvrtletí loňského roku silným otřesem. Pod tlakem rostoucích cen elektřiny a zemního plynu zkolabovalo třináct dodavatelů. S výjimkou Bohemia Energy a jejích dceřiných firem, které ukončily činnost v polovině října, se jednalo spíše o menší společnosti. V režimu dodavatele poslední instance skončilo celkem již 647,5 tisíce odběrných míst v elektrické síti a 309 tisíc odběrných míst na zemní plyn.

Jak se ukazuje s odstupem času, ne všichni zákazníci podepsali smlouvu u společnosti, která mají a roli dodavatele poslední instance (DPI). Těmi jsou na trhu s elektřinou ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika. Vedle nich na trhu s elektřinou významně posílilo innogy a MND, přes deset tisíc nových odběrných míst má podle aktuálních statistik správce energetického trhu OTE také Centropol a Pražská plynárenská.

Nejrychleji rostoucí dodavatelé na trhu s elektrickou energií dle počtu odběrných míst. Zdroj: OTE / Ekonomický deník

Překvapivější je vývoj na trhu s plynem, kde pádu části konkurentů využila společnost ČEZ Prodej, pro niž není plynárenství tradičním působištěm a nemá zde ani roli DPI. Během posledního loňského čtvrtletí navýšil ČEZ Prodej počet odběrných míst v plynárenství o 80 tisíc na celkových 535 tisíc. Posílil tím své druhé místo na tomto trhu, víc zákazníků už má pouze innogy Energie. V jejím případě počet odběrných míst během tří měsíců narostl o 107 tisíc na 1,18 milionu.

Nejrychleji rostoucí dodavatelé na trhu s plynem dle počtu odběrných míst. Zdroj: OTE / Ekonomický deník

Dokonce i v prostředí cenového šílenství na velkoobchodním trhu vstupují na trh noví dodavatelé. Příkladem mohou být firmy Tedom energie, Elgas Energy a První česká energie. Na trhu s plynem zatím překonaly hranici tisíce odběrných míst, také v dodávkách elektrické energie zatím mají jen nižší jednotky tisíc odběrných míst.

V režimu DPI zůstává z loňské vlny krachů energetických firem už jen malý zlomek odběratelů. ČEZ v úterý uvedl, že v režimu DPI zůstává už jen pět procent z více než 383 tisíc odběratelů elektrické energie převzatých od padlých dodavatelů. Největší dodavatel plynu innogy Energie eviduje v nouzovém režimu DPI necelých 11 tisíc zákazníků, tedy čtyři procenta původního počtu.

Ve statistikách OTE platných ke konci prosince se zatím neprojevil kolaps společnosti Lumius. Jak Ekonomický deník uvedl 11. ledna, firmu po 20letém působení na energetickém trhu položily rostoucí ceny energií i nečekané ukončení dodávek plynu ze strany dvou zahraničních partnerů. Podle dat OTE měl Lumius na přelomu roku 6791 odběrných míst v elektrické síti a 1930 v případě plynárenství.

David Tramba