INZERCE

Robotizovaná výroba automobilů. Foto: Škoda Auto

Loni lockdown, letos boom. Průmyslová výroba v Česku vzrostla o 55 procent

Na první pohled to vypadá jako tisková chyba nebo vtip, ale taková je realita. Průmyslová produkce v dubnu meziročně vzrostla o 55 procent, hodnota nových zakázek pro české podniky se zvýšila dokonce o 90 procent. Vysvětlení je prosté: zatímco v loňském dubnu byla ekonomika ochromena celostátním lockdownem, o rok později jel průmysl na plné obrátky.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, která v meziročním srovnání rosta o „neuvěřitelných“ 446,5 procenta. Pro připomenutí: loni na jaře nastala v době první vlny pandemie koronaviru několikatýdenní odstávka ve všech automobilkách. Výroba pryžových a plastových výrobků se meziročně zvýšila o 102 procent a výroba elektrických zařízení o 64 procent. Průmyslová produkce klesla pouze v odvětví výroby oděvů (o 2,5 procenta).

Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 87,5 procenta. „Vlivem loňského lockdownu dosáhl dubnový růst průmyslové produkce historických hodnot, když meziročně vzrostl o 55 %. Český průmysl jede na plné obrátky a jeho produkce se přibližuje úrovni z roku 2019, tedy svému dosavadnímu maximu,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

Hodnota nových zakázek v dubnu 2021 meziročně vzrostla o 90 procent. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 98,6 procenta, zatímco zakázky na domácím trhu vzrostly o 74 procent. Růst táhl hlavně automobilový průmysl, výroba elektrických zařízení a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Podobně svižný růst hlásí i další evropské země, například v Německu se objem průmyslových zakázek meziročně zvýšil o 79 procent.

Jak upozornil ekonom Komerční banky Michal Brožka, růst v dalších měsících už tak vysoký nebude – hlavně s ohledem na „normálnější“ srovnávací základnu. „Podstatným limitem v průmyslu se staly chybějící komponenty do výroby, což bude jeho letošní výkon limitovat. Problémy s nedostatkem pracovní síly se postupně vracejí zhruba do obrysů srovnatelných s předpandemickým stavem. Naše prognóza pro letošek počítá s růstem průmyslu kolem 9 procent,“ uvedl k dalšímu vývoji Michal Brožka.

Loňský lockdown ovlivnil také výsledky zahraničního obchodu. Meziročně vzrostl vývoz o 78,3 procenta na 348,2 miliardy korun, zatímco dovoz se zvýšil o 49,8 procenta na 328,8 miliardy korun. Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím (+19,3 miliardy) příznivě ovlivnil především meziroční růst obchodu s motorovými vozidly – jejich vývoz narostl oproti loňskému dubnu o 79,8 miliardy korun.

Tomáš Rovný