„Spatřuji jako velmi správné, že si ministerstvo obrany stanovilo jako jednu ze svých priorit nábor nových sil i navyšování počtů aktivních rezerv. Nejdůležitější událostí loňského roku byl podpis mezivládní dohody o nákupu nákup 24 letounů F-35,“ uvedl v anketě Ekonomického deníku předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.
Jaká událost v resortu obrany byla pro vás za končící rok nejdůležitější?
Podpis mezivládní dohody o nákupu nákup 24 letounů F-35A Lightning II.
Jedná se o nejvýznamnější rozhodnutí z hlediska rozpočtu a je zásadní i ze strategických důvodů. Letouny F-35 jako platforma totiž předpokládají, že se ozbrojené síly České republiky dostanou na zcela novou úroveň užití technologií i formy boje. A stanou se významným prvkem v budování sil a schopností celé aliance.
Mohlo by vás zajímat
Jaké projekty, akvizice, byste ještě vyzdvihl?
Je samozřejmě důležité, aby akvizice nezpomalovaly. Ale také platí, abychom měli vojáky z povolání na odpovídajících počtech. Bylo by smutné, kdyby k nové vojenské technice, která se dnes nakupuje, chyběly lidské síly.
I proto spatřuji jako velmi správné, že si obrana stanovila jako jednu ze svých priorit nábor nových sil i navyšování počtů aktivních rezerv. Konstatuji však, že se to zatím nedaří. V Senátu se budeme plnění tohoto úkolu vlády nadále věnovat.
Co se podle vás naopak ne příliš povedlo a čím to bylo způsobeno?
Velmi kriticky hodnotím střety ministryně obrany Jany Černochové a náčelníka generálního štábu Karla Řehky na veřejnosti. Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny, kde k nim v prosinci 2024 došlo, měl včas odhlasovat uzavření jednání! To se ale nestalo, je to vážná chyba.
Jinak je totiž vcelku přirozené, že na některé otázky nebudou mít shodný názor. Ale naší zemi neprospívá, kdybychom se právě v dnešní době, kdy čelíme tolika výzvám v oblasti bezpečnosti, tvářili, jakoby nešlo o nic důležitého.
Opak je pravdou.
Jaké klíčové události pro resort predikujete na příští rok?
Zprávy z fronty na Ukrajině mě zneklidňují.
Navíc celkově situace v Evropě není dobrá, a to i v důsledku dění na Blízkém východě. Informace o tom, že se systematicky ničí optické kabely nebo energetické sítě propojující země NATO v Baltském moři vůbec neberu na lehkou váhu.
A skutečnost, že každým rokem se válka proti Ukrajině prohlubuje – dnes je tam už naplno zapojená Severní Korea nebo Írán, přičemž se rozkrývá, jak významnou roli hraje Čína, bez jejíž systematické pomoci by Vladimir Putin musel už dávno skončit.
To vše a mnoho dalších mě vede k závěru, že před našima očima je rodící se globální konflikt. Jeho dopady jsou už nyní rozsáhlé.
I proto očekávám, že jako státy NATO musíme posilovat a dělat mnohem více pro naši obranu. To se projeví už v prvních měsících roku 2025.