Karvinský závod ArcelorMittal Tubular Products zanechal viditelnou českou stopu při náročné rekonstrukci londýnského Big Benu. Lešení použité při opravách ikonické stavby mělo 24 000 součástí a bylo vyrobeno také z karvinských trubek.

Rekonstrukce londýnské pamětihodnosti zahrnovala renovaci ciferníků hodin, obnovu kamenného zdiva a litinové střechy. Ručičky a číslice na hodinách mají nyní tmavě modrou barvu a vrátily se tak ke svému původnímu odstínu.

Náročná rekonstrukce Alžbětiny věže (Elizabeth
Tower) probíhající v letech 2017-2022, vyžadovala postavení kvalitního a bezpečného lešení kolem věže.
„Při rekonstrukci zadavatel trval na mimořádném zabezpečení všech dělníků, kteří museli pracovat ve velkých výškách. To kladlo vysoké nároky právě na kvalitu použitého lešení. O to větší radost máme ze skutečnosti, že pro stavbu lešení dodavatel využil také ocelové
trubky z Karviné,“ uvedl René Fabik, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Tubular Products Karviná.

Na stavbu robustní konstrukce kolem věže se použilo celkem 24 000 lešenářských prvků o celkové hmotnosti 800 tun. Pokud by se všechny součásti lešení rozebraly a postavily za sebou, dosáhly by délky přes 32 kilometrů.

Mohlo by vás zajímat

Foto: AMT Products Karviná

Alžbětina věž, spíše známá pod označením Big Ben, podle jejího největšího zvonu, vážícího téměř 14 tun, byla dokončena v roce 1859 za vlády královny Viktorie.

Stavba je vysoká 96 metrů a na zvonici vede 334 schodů. Čtyři v průměru téměř 7 metrové ciferníky hodin se nacházejí ve výšce 55 metrů.

Jana Bartošová