Země Evropské unie se již léta spoléhají na spolehlivé dodávky levného plynu z Ruska. Od vypuknutí války na Ukrajině ale Kreml systematicky omezuje dodávky plynu do Evropy a považuje je za nástroj nátlaku na západní rozhodovací orgány. Alternativou je nákup a zpracování LNG, plynu stlačeného do kapalného skupenství. Energetické médium ale musí být pro zařízení vyrobené pro klasický zemní plyn znovu uvedeno zpět do plynného skupenství. Nejlépe je připravené Španělsko, následují Francie a Turecko, jak informoval o tom server Forsal.pl.

Vydírání plynem přimělo všechny členské státy, aby v nadcházející zimě snížily svou spotřebu o 15 procent oproti průměru posledních pěti let a hledaly alternativní zdroje energie.

Energetická krize, způsobená Ruskem, vedla jednotlivé evropské země k zájmu o dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Poté se ukázalo, že Evropa nemá dostatečný počet znovuzplyňovacích terminálů, které by nahradily ruský plyn proudící stávajícími plynovody.

Nejlépe je na příjem LNG připravené je Španělsko, které má již šest provozních terminálů, informuje server Forsal.pl.

Francie a Turecko mají po čtyřech zařízeních na opětovné zplynování, ale obě země plánují vybudovat ještě jeden terminál.

Mohlo by vás zajímat

V Itálii jsou v provozu tři terminály a výstavba dalších tří se plánuje.

V blízké budoucnosti plánují otevřít vlastní terminály pro znovuzplyňování LNG další evropské země s přístupem k moři.

Německo, které se stalo silně závislé na dodávkách ruského plynu, oznámilo výstavbu prvních tří terminálů pro příjem dováženého LNG po vypuknutí války na Ukrajině a neúspěchu projektu plynovodu Nord Stream 2 na moři.

Německá Spolková agentura pro životní prostředí však uvádí, že rozšíření infrastruktury LNG při přechodu na čistší energii může přispět ke zvýšení bezpečnosti dodávek a také k větší konkurenci.

Nadějné Polsko

Polsko, které už je propojeno plynovodem má terminál Swinoujscie, který je v provozu od roku 2015 a jehož současná kapacita je 6 miliard m3 (případně až 7,5 miliardy m3) ročně a 2 miliardy m3 ročně se čerpají z plovoucího terminálu LGN (tzv. FRSU) v Klaipedě.

Plánuje se také výstavba polského terminálu FRSU v Gdaňském zálivu s kapacitou dalších 6 miliard m3. Díky těmto investicím má Polsko, které dosud prodávalo plyn Moldavsku a Ukrajině, dobrou šanci stát se regionálním plynárenským uzlem.

Odkud pochází LNG?

Terminály LNG, které jsou nezávislé na plynovodech z východu, umožňují delší seznam potenciálních dodavatelů.

Hlavním příjemcem této změny jsou USA, které byly v první polovině roku 2022 největším světovým dodavatelem LNG, přičemž 71 procent amerického LNG směřovalo do EU (včetně Polska) a Spojeného království.

Do polského Svinoústí se pak dováží LNG především z Kataru. Mezi další dodavatele patří také Norsko, Nigérie a Trinidad a Tobago.

Navrhované, nebo ve výstavbě, největší projekty terminálů LNG

Největší projekty terminálů pro dovoz zkapalněného zemního plynu navrhované nebo ve výstavbě v Evropské unii od roku 2022 podle kapacity (v miliardách metrů krychlových za rok). Zdroj: Statista

(nik)