INZERCE

Příjezd tankeru s pořadovým číslem 100 do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Foto. ČEZ (tisk. zpráva)

LNG terminál Eemshaven již převzal plyn z tankeru číslo 100. Zhruba třetinu z toho pořídil ČEZ

Celkem již sto tankerů se zkapalněným plynem pro připlulo do nizozemského plovoucího terminálu v Eemshavenu. Tohoto skóre dosáhl Eemshaven po necelých dvou letech od zahájení provozu v září roku 2022. Významnou část kapacity terminálu si s podporou české vlády zajistil ČEZ, který převzal náklad zkapalněného plynu z celkem 37 lodí.

Jak dále ČEZ informoval v tiskové zprávě, za necelé dva roky touto cestou nakoupil 3,4 miliardy metrů krychlových plynu. Většina lodí s plynem určeným pro Českou republiku vyplula ze Spojených států amerických. Výhodou terminálu Eemshaven je, že nepřijímá lodě s ruským plynem. Vedle Skupiny ČEZ si kapacity v terminálu zamluvil britsko-nizozemský koncern Shell a francouzská Engie.

„Terminál v Eemshavenu funguje podle plánu a je jedním z pilířů energetické bezpečnosti České republiky. Zařízení je v provozu více než dvacet měsíců a podílí se na zajišťování dostatku plynu pro Evropu a stabilizaci trhu s plynem. Získání kapacity terminálu nám také umožnilo získat cenné zkušenosti na trhu s LNG, které jsme mohli zúročit například při úspěšných jednáních o vstupu do německého projektu Stade,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Podle dřívějších informací připluly první čtyři tankery s plynem určeným pro ČEZ v roce 2022, v loňském roce se jednalo o 26 tankerů. Na téměř celé první pololetí tohoto roku tak připadá sedm tankerů a zhruba 700 milionů m3 dovezeného zemního plynu. To odpovídá podílu 15 až 20 procent na celkové spotřebě plynu v České republice v prvním letošním pololetí.

Podivné je, že se tyto dovozy nepromítají do čísel Českého statistického úřadu. Ten uvádí, že většina dovezeného plynu pochází z Norska (v lednu až dubnu 2024 se mělo jednat o 72 procent) a zbytek tvoří hlavně ruský plyn, dovážený nepřímo přes Slovensko, Maďarsko či Rakousko. Naopak plyn původem ze Spojených států se s výjimkou konce roku 2022 ve statistikách ČSÚ vůbec neobjevuje.

Podle staršího vyjádření mluvčího ČEZ směřuje „nadpoloviční objem“ LNG z Eemshavenu po převedení do plynné podoby do České republiky, menší část ČEZ prodává v Německu. Rozhoduje se vždy podle poptávky po plynu na českém trhu.

Slavnostní zahájení provozu nového LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu se odehrálo v září 2022 za účasti předsedy vlády Petra Fialy. Investorem terminálu, který vznikl za pouhých šest měsíců od schválení záměru, byla nizozemská společnost Gasunie. Kapacitu terminálu v rozsahu 8 miliard m3 ročně si rozdělily společnosti ČEZ, Shell a Engie.

Přeprava plynu z Nizozemska do České republiky je poněkud komplikovaná. ČEZ chce proto smlouvu o odběru až 3 miliard metrů krychlových plynu ročně z Eemshavenu po pěti letech ukončit. Od roku 2027 místo toho začne využívat nový německý terminál ve Stade u Hamburku. Z celkové kapacity ve výši 13,3 miliardy metrů krychlových si ČEZ s podporou vlády zajistil 2 miliardy m3. V tomto případě ČEZ uzavřel smlouvu na 15 let s opcí na dalších deset let.

David Tramba