INZERCE

Litevský provozovatel elektrické přenosové soustavy Litgrid odhaduje, že v roce 2030 možnosti spotřeby a vývozu litevského trhu s elektřinou umožní připojit nejméně 4,4 GW solární kapacity a 5 GW větrné výroby elektřiny – celkem tedy 9,4 GW. Foto: Litgrid

Litevský energetický operátor dokončil testy umělé inteligence na solárních a větrných farmách

Litevský provozovatel elektrické přenosové soustavy Litgrid oznámil, že dokončil testy umělé inteligence (AI) a senzorové technologie na solárních a větrných farmách. Během testů byla na elektrické vedení instalována speciální zařízení pro měření povětrnostních podmínek a inovativní model vyhodnocoval proud a předpovídal potenciální kapacitu vedení.

Uvedené technologie podle výsledků studie zvýšily průměrnou kapacitu vedení pro přenos energie o 52 procent ve srovnání se specifikovanou projektovanou kapacitou.

Nové fyzikální senzory instalované na elektrickém vedení měřily povětrnostní podmínky, teplotu vodičů vedení, proud, sílu vibrací a frekvenci, což umožnilo odhadnout průhyb vodiče. Senzory byly realizovány na elektrickém vedení 110 kV Palanga–Vėjas 1 v regionu Klaipėda. Kromě toho byl vytvořen model hodnocení kapacity pro elektrické vedení 330 kV Kaunas–Šiauliai.

„Nainstalovali jsme senzory, abychom lépe vyhodnotili přizpůsobivost a možnosti technologie Dynamic Line Rating. Technologii testujeme od října 2022. Testovací data ukazují, že má velký potenciál, protože umožňuje přenos většího množství elektřiny bez významných dodatečných nákladů, což je důležité zejména při integraci více elektráren na obnovitelné zdroje energie do přenosové sítě,“ řekl ředitel oddělení strategie společnosti Litgrid Liutauras Varanavičius.

Společnost Litgrid v současné době provádí analýzu s belgickou společností Ampacimon, která se zabývá monitorováním sítě, s cílem vybrat lokality pro další rozvoj technologie dynamické kapacity v litevské přenosové síti.

„Shromážděná data a inovativní model nám umožnily určit skutečný průvěs vedení, který je rozhodujícím faktorem pro zajištění bezpečného zatížení linky. Největší potenciál této technologie byl odhalen v zimě, kdy bylo v lednu dosaženo osmdesátiprocentního zvýšení kapacity linky,“ řekl Audrius Baranauskas, vedoucí inovací ve společnosti Litgrid.

„V příštích několika letech plánuje litevský provozovatel energetické soustavy zavést technologii dynamického jmenovitého výkonu v přibližně 10 procentech litevské přenosové sítě. Očekává se, že další rozhodnutí o vývoji technologií budou učiněna později,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Litgrid odhaduje, že v roce 2030 možnosti spotřeby a vývozu litevského trhu s elektřinou umožní připojit nejméně 4,4 GW solární kapacity a 5 GW větrné výroby elektřiny – celkem tedy 9,4 GW. V příštích desetiletích se předpokládá několikanásobná poptávka po elektřině.

V příštích 10 letech plánuje společnost Litgrid investovat 2 miliardy eur do elektrické přenosové sítě.

(nik)