INZERCE

Jaderné palivo se zasouvá do reaktoru temelínské elektrárny rychlostí 3 centimetry za sekundu. Foto: Jaderná elektrárna Temelín

Lídři G7 v jaderné energetice vyzývají k akci. Státy mají podpořit dlouhodobý provoz stávajících elektráren a urychlit zavádění nových

Světová jaderná asociace a jaderné obchodní asociace z Kanady, Japonska, Evropy, Velké Británie a USA vydaly prohlášení, ve kterém vyzývají vlády zemí G7 k podpoře dlouhodobého provozu stávajících jaderných elektráren a k urychlení výstavby nových jaderných elektráren.

Prohlášení bylo vydáno na Fóru o jaderné energii, které se konalo v japonském Sapporu společně se zasedáním ministrů G7 pro klima, energetiku a životní prostředí, jež se uskutečnilo 15. až 16. dubna.

Podepsali jej vedoucí představitelé Světové jaderné asociace, Kanadské jaderné asociace (CNA), Japonského atomového průmyslového fóra (JAIF), nucleareurope, amerického Institutu pro jadernou energii (NEI) a britské a Asociace jaderného průmyslu (NIA) a sledovali ji ministři z pěti zemí G7.

Jaderná energie musí podle prohlášení sloužit jako základní kámen spravedlivého přechodu k čisté a udržitelné energetické budoucnosti, uvádí se v prohlášení: „Aby bylo možné podpořit dekarbonizaci v potřebném měřítku, musí mezinárodní společenství usilovat o prodloužení provozní doby stávajících jaderných výrobních zdrojů, vypracovat politiky umožňující zavádění nových jaderných zdrojů a urychlit vývoj nového portfolia reaktorových technologií.“

Jaderná energie má jedinečnou pozici pro zajištění energetických systémů s čistou, cenově dostupnou a nízkouhlíkovou elektřinou, a to z kompaktní plochy, která snižuje ztrátu stanovišť a biologické rozmanitosti. Poskytuje dlouhodobě kvalitní pracovní místa, která jsou hnací silou hospodářského růstu, a také energetickou bezpečnost proti geopolitickým, hospodářským a sociálním výzvám, uvádí se v prohlášení: „Tyto vlastnosti dohromady umožňují, aby jaderná energie byla základem čisté energetické budoucnosti, která splňuje klimatické cíle, zlepšuje veřejné zdraví a kvalitu života a přispívá k energetické bezpečnosti a hospodářské prosperitě.“

Průmyslová sdružení uznávají „pozitivní kroky většiny zemí G7″ a „vyzývají ministry pro klima, energetiku a životní prostředí zemí G7, aby přijali další smysluplné kroky k maximalizaci přínosů jaderné energie pro lidi na celém světě“, a to prostřednictvím:

⬛ maximalizace využití stávajících jaderných elektráren
⬛ urychlení zavádění nových jaderných elektráren
⬛ podpory mezinárodní spolupráce a jaderného dodavatelského řetězce
⬛ rozvíjení finančního prostředí, které podporuje investice do jaderné energie
⬛ podporou vývoje inovativních jaderných technologií
⬛ podpora porozumění veřejnosti jaderné energii
⬛ mezinárodní spolupráce při sdílení osvědčených postupů, včetně úsilí o realizaci konečného úložiště jaderného odpadu.
⬛ podpora zemí, které nově zavedly nebo zvažují zavedení jaderné energie.

Třetí blok elektrárny Vogtle v Georgii s reaktorem AP1000 od Westinghouse. Foto: Georgia Power

Prohlášení podepsali generální ředitel Světové jaderné asociace Sama Bilbao y León, George Christidis, zastupující prezidenta a generálního ředitele CNA Johna Gormana, prezident JAIF Arai Shiro, prezidentka a generální ředitelka NEI Maria Korsnick, výkonný ředitel NIA Tom Greatrex a generální ředitel nucleareurope Yves Desbazeille za přítomnosti ministrů energetiky Kanady, Francie, Japonska, Spojeného království a USA.

Japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Yasutoshi Nishimura ve svém projevu na fóru uvedl, že setkání se koná v „historicky přelomovém okamžiku“, kdy ministři a průmysl spolupracují.

„Jako předsedající zasedání G7 jsem skutečně pocítil, že skutečně diskutujeme o vyváženosti dekarbonizace a stabilních dodávek energie, přičemž důraz na jadernou energetiku nebyl nikdy větší,“ řekl Yasutoshi Nishimura.

To, že jaderná energetika byla vybrána pro první průmyslové fórum svého druhu, které se kdy konalo společně s ministerským zasedáním skupiny G7, ukazuje „skutečnou vážnost záměru skupiny G7 nebo 5 zemí G7 zaměřit se na jadernou energetiku“, uvedla americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová: „Jaderná energie je kriticky důležitá, čistá, základní energie.“

Kanadský ministr přírodních zdrojů Jonathan Wilkinson prohlásil, že „existenční hrozba“ změny klimatu je naléhavá a vyžaduje, aby země G7 ukázaly zbytku světa „vůdčí roli“, a to v situaci, kdy energetická bezpečnost nabyla ještě většího významu.

„Musíme zajistit rozvoj sítě, která bude spolehlivá, cenově dostupná a bez emisí, a v tomto kontextu je jaderná energie klíčovou součástí,“ řekl.

Francouzská ministryně pro energetickou transformaci Agnès Pannier-Runacherová uvedla, že jaderná energie je „bezpochyby významným přínosem pro dosažení energetické nezávislosti i účinného boje proti změně klimatu“, zatímco Grant Shapps, britský státní tajemník pro energetickou bezpečnost a Net Zero, řekl, že kolem jaderné energie je „znovu rušno“.

„Nasazení osvědčené, spolehlivé a bezpečné jaderné technologie dokazuje, že to s energetickou bezpečností a opatřeními v oblasti klimatu myslíme vážně,“ dodal Grant Shapps.

Půldenní Fórum o jaderné energetice, jehož součástí byly i panelové diskuse s vysokými představiteli světového jaderného průmyslu, lze sledovat na vyžádání na YouTube.

(nik)