INZERCE

Vizualizace reaktoru BWRX-300. Foto: GE Hitachi

Lídrem čisté energetiky bude v příštích letech jádro, tvrdí zpráva Evropské hospodářské komise OSN

Podle nové zprávy Evropské hospodářské komise OSN hraje jaderná energie významnou roli ve scénářích, které vedou k uhlíkové neutralitě v Severní Americe, Evropě a Střední Asii. Pokud budou úspěšně nasazeny pokročilé reaktory, které doplní velké jaderné reaktory, a pokud bude dosaženo pokroku v zavádění nízkouhlíkové vodíkové infrastruktury, pak se úloha jaderné energie ještě zvýší.

Zpráva s titulem Uhlíková neutralita v regionu EHK OSN: Vychází z příspěvků mezinárodních odborníků a datových vědců z různých regionů EHK OSN. Publikace – první modelování energetického systému vedené regionem OSN – identifikuje řadu technologických a politických řešení pro dosažení uhlíkové neutrality v regionu do roku 2050.

Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.

Zpráva představuje tři scénáře: referenční scénář, základní scénář „uhlíkové neutrality“ a scénář „inovace uhlíkové neutrality“. Referenční scénář nepředpokládá žádné politiky v oblasti udržitelné energetiky nebo klimatu, a proto se mu nepodaří dosáhnout uhlíkové neutrality.

Inovační scénář se zaměřuje na potenciální přínosy politik v oblasti inovací a zavádění, které urychlují zavádění inovativních technologií na trh. V případě jaderné energie zahrnuje návrhy velkých reaktorů a nových malých modulárních reaktorů (SMR) a další energetické služby nad rámec elektřiny, jako je výroba vodíku.

Studie se zaměřila na region EHK OSN, který zahrnuje země Evropy, ale také země Severní Ameriky, Střední Asie a západní Asie. Použili stejné základní předpoklady jako u scénáře Shared Socioeconomic Pathway 2 – takzvaného klimatického scénáře „střední cesty“, kdy historické vzorce hospodářského rozvoje pokračují po celé 21. století. Nevzali v úvahu důsledky ruské invaze na Ukrajinu, která začala dlouho po zahájení projektu.

Zakladatelem bylo i Československo

Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN. Byla založena rezolucí č. 36 (IV) přijatou dne 28. března 1947 Ekonomickou a sociální radou OSN jako mezivládní instituce s cílem napomáhat ekonomické obnově členských zemí OSN, jejichž hospodářství bylo narušeno 2. světovou válkou.

Bývalé Československo bylo jedním ze zakládajících členů EHK OSN, tj. od 28. března 1947. Na základě sukcese je ČR členem EHK OSN od 19. ledna 1993.

Současná EHK OSN slouží jako fórum severoamerických, evropských a středoasijských zemí pro vzájemnou ekonomickou spolupráci.

Hlavními oblastmi činnosti EHK OSN jsou ekonomické analýzy, péče o životní prostředí, bytová politika, statistika, udržitelná energetika, podpora rozvoje obchodu, průmyslu a podnikání, lesní hospodářství a doprava. Velký význam má také technická spolupráce zaměřená na přenos zkušeností do zemí s tranzitní ekonomikou, konkrétně zejména zemí jihovýchodní a východní Evropy, Kavkazu a střední Asie.

Činnost EHK OSN v oblasti životního prostředí lze rozdělit do dvou skupin: činnosti ve vztahu k mezinárodní politice životního prostředí v regionu EHK OSN a činnosti ve vztahu k mezinárodním právně závazným nástrojům (úmluvám, protokolům).

(nik)