Česká pošta uklidňuje zákazníky padlé Bohemia Energy i dalších energetických firem ze skupiny Jiřího Písaříka. Další platby za elektřinu nebo zemní plyn už jim prostřednictvím služby SIPO strhávat nebude. Jediný problém je že odběratelé energií mají zaplaceno jeden a půl měsíce navíc. Nezbývá jim než čekat, až jim Bohemia Energy přeplatek vrátí.
Jak popsali někteří čtenáři Ekonomického deníku, na pobočkách pošty je teď hodně živo. Tisíce lidí přicházejí, aby ukončili placení energií zkrachovalým firmám prostřednictvím SIPO. Jenže podle vyjádření mluvčího České pošty Matyáše Vitíka je takový postup nadbytečný. Další platba směrem k Bohemia Energy už neodejde tak jako tak. Navíc někteří lidé „v zápalu boje“ ruší celé SIPO, čímž riskují, že se z nich stanou neplatiči rozhlasového a televizního poplatku.
Také Bohemia Energy ve svém vyjádření uvedla, že v dalších měsících si už zálohy na energie nebude účtovat. „SIPO není potřeba rušit. Dodavatelské společnosti skupiny Bohemia Energy nebudou odesílat na Českou Poštu požadavky na platbu SIPO a Zákazníkovi se tak naše zálohy na SIPO lístku neobjeví. Naopak, měli by mít počínaje listopadem na SIPO lístku zálohy od nového dodavatele,“ uvedla Bohemia Energy na svém – dnes už téměř nefunkčním – webu.
Podle informací Ekonomického deníku padla Bohemia Energy v nejméně vhodnou dobu. A to uprostřed měsíce, právě ve dnech, kdy lidé platí SIPO hotovostně nebo ze svého účtu. Zálohy za energie určené na měsíc listopad tak ještě na účet Bohemia Energy a jejích dceřiných firem odešly. K ukončení dodávek však došlo již v polovině října. Podle vyjádření Bohemia Energy budou takové přeplatky „samozřejmě“ vráceny.
Skupina Bohemia Energy se rozhodla ukončit podnikání s ohledem na extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit vzrostla třikrát oproti loňské úrovni. Stejný postup zvolily také dceřiné společností Europe Easy Energy, Comfort Energy, X Energie a Energie ČS. Výpadek dodávek se může týkat odhadem 400 tisíc domácností (podle statistik OTE se jedná o 618 tisíc odběrných míst na elektřinu a 292 tisíc na zemní plyn).
Tito zákazníci nyní přecházejí k dodavatelům poslední instance. Těmi jsou největší dodavatelé energií na trhu – ČEZ, innogy, E.ON, Pražská energetika a Pražská plynárenská. Problém je v tom, že ceníky pro tyto nouzové dodávky jsou odvozeny od aktuálních cen na burzách. Zákazníci tak za dodanou tržní složku ceny elektřiny zaplatí dvaapůlkrát víc než dosud, v případě zemního plynu to bude až čtyřnásobek.
(red)