Hutní podnik Liberty Ostrava zaznamenal obrat k ziskovému hospodaření. Společnost dosáhla ve finančním roce, který skončil letos k 31. březnu, hrubého provozního zisku EBITDA ve výši 8,1 miliardy korun a čistého zisku ve výši 6,1 miliardy korun. Pomohl jí skokový růst cen oceli a dalších hutních produktů.
Za finanční rok 2021/22 vykázala Liberty Ostrava tržby ve výši 56,5 miliardy korun, což představuje dvojnásobný nárůst ve srovnání s předchozím finančním obdobím. Podobně výrazným tempem však rostly také náklady, které se meziročně zvýšily z 21,5 miliardy na 48,4 miliardy korun. Důvodem byl růst cen surovin a energií, ale také investice do modernizace zařízení, rozvoje, vzdělávání i náboru zaměstnanců, jak společnost uvedla v tiskové zprávě.
Ve finančním roce končícím 31. března dosáhla Liberty Ostrava nejvyšší roční výroby od akvizice v červenci 2019, a to 2,28 milionu tun tekuté oceli. To je o 33 % více než v roce 2020 a nejvyšší množství od roku 2016. K navýšení výroby přispěla provozní a technická vylepšení za více než dvě miliardy korun a také udržení výrobx po celou dobu pandemie koronaviru.
Koronavirus je sice na ústupu, ale místo něj přicházejí jiné výzvy či starosti. Konkrétně se jedná o zvýšené náklady na distribuci a logistiku, ale také přetrvávající dovozy levné oceli ze zemí mimo Evropskou unii. Huti se podařilo zmírnit dopady situace na Ukrajině na dodávky železné rudy a pracuje na zvyšování produkce na úroveň 3 milionů tun oceli ročně.
„Tyto výsledky jsou důkazem řady zlepšení v Liberty Ostrava, která díky nim dosáhla nejlepších finančních, výrobních a manažerských výsledků od akvizice podniku v roce 2019. V loňském roce jsme využili příznivé situace na trhu, a dosáhli nejlepších výrobních výsledků od roku 2016, zdvojnásobili obrat a zvýšili kvalitu našich výrobků a služeb. Vážím si pracovního nasazení a úsilí našich zaměstnanců,“ uvedl Ajay Aggarwal, prezident skupiny Liberty Steel Europe a předseda představenstva Liberty Ostrava.
Skupina Liberty Steel plánuje v následujících osmi letech investovat miliardy korun do přeměny ostravských hutí v uhlíkově neutrálního výrobce zelené oceli. Klíčovým prvkem programu dosažení uhlíkové neutrality do roku 2030 bude výměna stávajících čtyř tandemových pecí ocelárny za dvě hybridní elektrické pece a využívání většího objemu ocelového šrotu. Výsledkem bude snížení závislosti na dováženém uhlí a železné rudě a dramatické omezení emisí oxidu uhličitého.
Mohlo by vás zajímat
Mateřská britská skupina Liberty Steel současně oznámila dohodu s bankou Greensill, svým největším věřitelem. Výsledkem má být restrukturalizace dluhu skupiny Liberty. Na základě této dohody obě strany pozastavují veškeré právní kroky v souvislosti s dluhovými nástroji poskytnutými v roce 2019 společnosti Liberty bankou Greensill.
(ede)