INZERCE

Zemní plyn, měření. Ilustrační snímek. Foto: GasNet

Levnější nákup plynu po dohodě se sousedy? Evropská unie zahájila proces uzavírání smluv na společné dodávky plynu

Subjekty Energetického společenství se nyní mohou přihlásit k online platformě AggregateEU pro společný nákup plynu. Plynárenské společnosti a průmyslové subjekty, působící ve všech členských státech EU a smluvních stranách Energetického společenství, si nyní mohou službu předplatit. Aggregate EU, mechanismus agregace poptávky a společného nákupu, oznámil před pár dny zahájení uzavírání smluv.

Zahájení společného nákupu plynu je významným milníkem, který by měl posílit solidaritu prostřednictvím lepší koordinace nákupu plynu, spolehlivých cenových referenčních hodnot a přeshraničních výměn plynu.

„Proces přihlášení k odběru je zásadním krokem k uspořádání první agregace poptávky v dubnu, po níž bude v květnu následovat zveřejnění prvního výběrového řízení na spolehlivé mezinárodní dodavatele plynu,“ uvedla Evropská komise.

Společný nákup plynu je zásadní iniciativou pro zajištění vysoké bezpečnosti dodávek energie pro Evropskou unii a Energetické společenství. Umožní EU dodávat plyn do Evropy za udržitelnější ceny, naplnit zásobníky plynu před příští zimou a diverzifikovat zdroje dodávek při dokončování postupného odchodu od ruského plynu.

Aggregate EU proto vyzvalo plynárenské a průmyslové společnosti působící ve smluvních stranách Energetického společenství, aby se k této platformě přihlásily a využívaly ji. Sekretariát Energetického společenství jako partner v tomto zásadním procesu s potěšením nabízí trvalou podporu s cílem vytvořit základy pro udržitelnou energetickou budoucnost.


Jak vzniklo AggregateEU? V návaznosti na nařízení rady EU 2022/2576 (nařízení o solidaritě), které komise navrhla 18. října 2022 a rada přijala 19. prosince 2022 s cílem řešit vysoké ceny plynu a posílit solidaritu v EU prostřednictvím lepší koordinace nákupů plynu. Komise rovněž navrhla mechanismus agregace poptávky a společného nákupu. Uvedený mechanismus podpoří země EU a smluvní strany Energetického společenství v zajištění dostatečných dodávek plynu pro příští zimu 2023/2024.

Země EU jsou povinny agregovat poptávku po objemech plynu odpovídajících 15 procent jejich příslušných povinností naplnit zásobníky. Nad rámec 15 procent bude agregace dobrovolná, ale založená na stejném mechanismu.

Za tímto účelem Komise uzavřela smlouvu s poskytovatelem služeb (Prisma European Capacity Platform GmbH), aby zavedl potřebný mechanismus nazvaný AggregateEU.

Cílem mechanismu je agregovat poptávku po plynu od společností usazených v EU nebo v zemích Energetického společenství a včas ji sladit s nejkonkurenceschopnějšími nabídkami dodávek pro příští sezónu plnění zásobníků. Jako dodavatelé se mohou účastnit společnosti z EU i ze zemí mimo EU s výjimkami stanovenými v nařízení o solidaritě.

Po sladění poptávky s nabídkou mohou společnosti dobrovolně uzavřít smlouvy o nákupu s dodavateli plynu, a to buď jednotlivě, nebo společně. Spolupráce společností je výhodná zejména pro menší společnosti a společnosti z vnitrozemských zemí s menším globálním dosahem nebo ne

(nik)