Pustí se Skupina ČEZ do ambiciózního záměru těžit v okolí Cínovce v Krušných horách lithium, nebo vše zůstane jen ve stadiu pokusu? Rozhodnutí mělo už dávno padnout, ale dodnes se tak nestalo. Konečný verdikt, zda se Geomet vlastněný Skupinou ČEZ a australským investorem EMH pustí do těžby lithia, padne nejdříve v příštím roce.
Váhání šéfů ČEZ ohledně dobývání lithia v Krušnohoří posiluje spekulace, že polostátní kolos projekt vzdá s ohledem na vysoká rizika a pád cen lithia na světovém trhu. Samotný ČEZ k těmto spekulacím přispěl tím, že v poslední prezentaci pro investory téma těžby lithia a výroby lithium-iontových baterií zcela vynechal. Ve starších prezentacích mu ČEZ věnoval dvě strany, na kterých optimisticky uváděl, že „výroba baterií a elektromobilita představují dodatečné zdroje růstu“.
Podle vyjádření Skupiny ČEZ to nemáme chápat tak, že by projekty v oblasti těžby a zpracování lithia padly. „V projektu v poslední době nebylo pro investory nic nového – pracuje se na aktualizaci finální studie proveditelnosti. Proto i vzhledem k délce prezentace nebyly tentokrát informace k tomuto tématu opakovány,“ odpověděl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Přesun z Teplicka k Chomutovu
ČEZ přiznává zpoždění, které nastalo kvůli odporu některých obcí umístit zpracovatelský závod v Újezdečku na Teplicku. Společný podnik Geomet, který vlastní ČEZ spolu s EMH, proto přesunul umístění závodu, který by měl zpracovávat horninu vytěženou pod Cínovcem, na pozemky společnosti ČEZ poblíž uhelné elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. „Od změny lokality si slibujeme urychlení povolovacích procesů, které by mohly projekt zdržet,“ doplnil Roman Gazdík.
Kvůli uvedené změně musel ČEZ aktualizovat finální studii proveditelnosti, která stále ještě není hotová. Až po jejím dokončení padne závazné investiční rozhodnutí ze strany Skupiny ČEZ. Projekt na výstavbu gigafactory ČEZ připravuje nezávisle na těžbě lithia, prý se jedná o dva samostatné projekty.
Mohlo by vás zajímat
Burzovní cena lithia od počátku roku 2023 spadla o celých 80 procent a dnes se pohybuje na úrovni první poloviny roku 2021. Pád ceny lithia však není z pohledu Skupiny ČEZ zásadní. „Projekt těžby a zpracování připravujeme v dlouhodobém horizontu, ne podle výkyvu cen na burze. Očekáváme, že poptávka po lithiu s rozvojem elektromobility nadále poroste, což ovlivní i ceny lithia,“ doplnil Roman Gazdík.
Australané projektu dál věří, stejně jako ministerstvo průmyslu
Druhý spoluvlastník Geometu, australský těžařský startup European Metals Holdings (EMH), chce v projektu navzdory pádu cen lithia a rostoucím nákladům pokračovat. Ve střednědobému a dlouhodobém výhledu dává smysl do těžby a zpracování lithia investovat, vzkázal akcionářům výkonný ředitel EMH Keith Coughlan. Uvedl také, že Geomet podal žádost o zařazení mezi strategické projekty Evropské unie podle zákona o kritických surovinách.
Záměr těžit v Krušnohoří lithium a další kovy chce podpořit také ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Lukášem Vlčkem. To podle zjištění Ekonomického deníku poslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrh, aby se cínovecké lithium stalo ložiskem strategického významu. Mezi jeho hlavní přínosy považuje vytvoření 1800 přímých pracovních míst a dalších až 2000 pracovních míst v dodavatelském řetězci v Ústeckém kraji, který bude v nejbližších letech postižen útlumem těžby hnědého uhlí.
Lithium je zásadní surovinou pro baterie do elektromobilů a na ukládání elektřiny, využívá se také při výrobě lehkých slitin, keramiky a v jaderné energetice. Ministerstvo průmyslu připomíná, že na třech evidovaných výhradních ložiskách u Cínovce se nachází až 1,13 milionu tun lithia, 323 tisíc tun cínu a 92 tisíc tun wolframu.