INZERCE

Lesy České republiky začnou opravovat ve větším objemu lesní cesty, poničené dopravou po kůrovcové kalamitě. Foto: Lesy ČR

Lesy ČR zaplatí za opravy zničených svážnic po kůrovcové kalamitě 300 milionů korun

Ústup kalamity registrují lesníci téměř na celém území České republiky. Po zalesnění ploch už začala obnova lesních cest. Lesy České republiky tak ročně investují stovky milionů korun. Letos by to mělo být 300 milionů korun, oznámil státní podnik. Některé cesty v kalamitních nebo postkalamitních byly kvůli kůrovci mimořádně nadprůměrně využívány, což se podepsalo na jejich stavu.

Během setkání lesníků s veřejností i zástupci samospráv na krajských úřadech patřil dotaz na obnovu lesních cest k nejčastějším. 

„Mohu všechny ujistit, že lesní infrastrukturu urychleně opravujeme,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Do stavby, modernizace, rekonstrukce a oprav lesních cest Lesy ČR loni investovaly 220 milionů korun. Letos odhadují náklady ve výši 300 milionů korun a v plánu na příští rok je navýšení nejméně o dalších 100 milionů korun.

Aktuální stav některých cest v kalamitních či postkalamitních oblastech je pochopitelný vzhledem k jejich častému využívání. Stopy po těžké technice zůstaly také kvůli deštěm podmáčené půdě.

Po cestách se přepravovaly sazenice i dělníci – například letos podnik zalesnil rekordních 22 tisíc hektarů 90 miliony sazenic a s obnovou lesů bude pokračovat na jaře. Po ukončení těchto prací jsou pak prováděny komplexní rekonstrukce cest.

Přednostně se opravují páteřní komunikace využívané při lesnickém hospodaření i turistice, takže jejich prioritu stanovují lesníci ve spolupráci se zástupci obcí. 

„Cesty primárně slouží lesnickému provozu, ale Češi jsou národem turistů, takže je budujeme i pro ně. Spolupracujeme také s Klubem českých turistů, třeba tím, že každoročně finančně podporujeme turistické značení. V posledních pěti letech 14,5 miliony korun,“ dodal Vojáček.

S výjimkou severu Čech je kůrovcová kalamita v České republice za vrcholem a ustupuje. Kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších opatření k tomu přispělo i chladné jarní počasí, které oddálilo letošní nástup kůrovce.

Podnik opravuje přednostně páteřní komunikace využívané pro lesnické hospodaření a také pro turistiku. Priority oprav určují lesníci ve spolupráci se zástupci obcí.

Státní podnik loni kvůli kůrovcové kalamitě vytěžil rekordních 14,35 milionu metrů krychlových dřeva. V letošním roce očekává po několika předchozích korekcích směrem dolů pokles na cca 11,5 milionu metrů krychlových.

(nik)