Ostravský inspektorát životního prostředí podezírá Lesy ČR ze špatného hospodaření kvůli vzniku kůrovcové kalamity v Beskydech. Hrozí jim až pětimilionová pokuta.

V polovině května dorazil do sídla Lesů ČR v Hradci Králové dopis z Oblastního inspektorátu životního prostředí v Ostravě, kterým oznamuje, že zahájil správní řízení o uložení pokuty za ohrožení životního prostředí v katastrálním území Staré Hamry v Beskydech.

Inspekce podezírá pobočku Lesů Ostravice, že firma uzavřela smlouvu s firmou PETRA, která nebyla technicky vybavena na to, aby kvalitně prováděla lesnické práce v horském terénu. Kvůli tomu, že firma jen vytěžila dřevo a neodvezla jej, přemnožil se ve zmíněné lokalitě kůrovec. Napadeno bylo cca 5.000 kubických metrů dřeva.

„LČR mohly, ale přesto neuplatnily právo písemnou formou zastavit práce, i když bylo již nejpozději 10. 06. 2015 naprosto zjevné, že PETRA nezajistí přibližování vytěženého dříví dohodnutou lanovou technologií včas v určeném objemu na zadávacím listu určené odvozní místo, přičemž k tomuto datu nezačala chemicky asanovat vytěžené dříví,“ píše se v usnesení o zahájení šetření.

Mohlo by vás zajímat

„LČR také neprováděly včas a dostatečně kontroly smluvního partnera, aby zjistily, že PETRA pomocí sil a prostředků subdodavatelů přibližovala dříví lanovkou po tak úzkých lanovkových trasách, že bylo nutné vytáčet kmeny takovým způsobem, že následně došlo k poškozením stromů rostoucích podél trasy a to do výšky cca 5m a že asanace odřených stromů nátěrem nebyla prováděna včas (nejpozději do skončení pracovní směny) a důsledně (větčtoucích podél trasy a to do výšky cca 5m a že asanace odřených stromů nátěrem nebyla prováděna včas (nejpozději do skončení pracovní směny) a důsledně (většinou byla nátěrem ošetřena poškození pouze do 2m nad zemí),“ stojí v další části dopisu s tím, že Lesům ČR hrozí za porušení povinností řádného hospodář, kterým poškodily životní prostředí pokuta až 5 milionů korun.

„S firmou Petra byly problémy od prvopočátku. Neplnila své úkoly. Dostávala se do střetu s místními obyvateli i majiteli okolních lesních porostů. Mají obavy, jak se bude kalamita s kůrovcem vyvíjet dál a nelíbí se jim šlendriánské hospodaření firmy Petra respektive Lesů ČR,“ uvedl zdroj, který si nepřál uvést své jméno s tím, že firma Petra je historicky problémová i v ostatních krajích ČR. „V Beskydech měla Petra komplexní zakázku hospodaření v lese. Tzn. jak na těžební, tak pěstební činnost,“ dodal zdroj.

Podle informací Ekonomického deníku se snažil tehdejší ředitel Lesů ČR ve Frýdku-Místku Jiří Silvestr nespolehlivé firmě vypovědět smlouvu, což nebylo akceptováno. Podle zdroje obeznámeného s případem rozhodnutí o pokračování smluvního vztahu s firmou Petra přišlo z centrály státní firmy, kterou vede Daniel Szórád.

Jiří Reichl