INZERCE

Harvestor pracující v lokalitě, kterou obhospodařují Lesy České republiky. Foto: Lesy České republiky

Lesy České republiky předpokládají letos výnosy přes 20 miliard korun a náklady necelých 15. Se ziskem počítají i příští rok

Státní podnik Lesy České republiky má dobrý výhled na výsledky letošního hospodaření. Letos by zisk mohl přesáhnout 20 miliard korun při celkových nákladech necelých 14 miliard. S dosažením zisku státní podnik počítá i příští rok, přestože klesá cena klíčového dřevařského sortimentu.

Lesy České republiky, státní podnik, byly založeny dne 1. ledna 1992 ministerstvem zemědělství. Hlavní náplní činnosti podniku je obhospodařování více než 1,2 milionů hektarů lesního majetku ve vlastnictví státu (téměř 86 procent rozlohy všech státních lesů) a péče o více než 38 tisíc kilometrů určených vodních toků a bystřin.

Podnik sídlí v Hradci Králové a jeho organizační struktura má tři stupně. První stupeň tvoří ředitelství, druhý 7 regionálních pracovišť – oblastní ředitelství, 5 lesních závodů, jeden semenářský závod. Třetí stupeň organizační struktury se skládá z lesních správ.

Lesy České republiky letos hospodaří s kladným rozpočtem.

„Předpokládáme celkové výnosy ve výši 20,2 miliardy korun a celkové náklady ve výši 13,9 miliard korun. S dosažením zisku počítáme i v příštím roce, a to i přes již nyní zřejmý pokles cen pilařských kulatin,“ sdělila v rámci projektu mapování hospodářské efektivity státních podniků mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

V roce 2021 podnik dosáhl hospodářského výsledku po zdanění ve výši 2,74 miliardy korun.

„V letošním roce předpokládáme dosažení hospodářského výsledku po zdanění ve výši cca 4,5 miliard korun s tím, že vytvoříme dostatečné rezervy na pěstební činnost a opravy majetku,“ podotýká Eva Jouklová.

Lesy České republiky podle Jouklové plánují a realizují lesnické činnosti tak, aby se vytvořil optimální vztah mezi plněním všech funkcí obhospodařovaných lesů a tržním ekonomickým prostředím. Využívají k tomu principů trvale udržitelného hospodaření v lesích, které je předpokladem trvalé produkce kvalitní dřevní hmoty při respektování a rozvíjení všech ostatních, zejména mimoprodukčních funkcí lesů.

Plánování a provádění činností v lesích směřuje k zabezpečení trvalého souladu mezi potřebou, tvorbou a využitím vlastních finančních prostředků a k co nejhospodárnějšímu využití účelových příspěvků ze státního rozpočtu a jiných zdrojů. Oporu podnik nachází v mnoha zákonech.

Kolik mají Lesy ČR zaměstnanců?

Počet se mění podle sezóny, kdy je najímán tzn. venkovní personál. Průměrně má podnik v pracovním poměru 3 700 fyzických osob.

Budova ředitelství Lesů České republiky v Hradci Králové. Foto: Lesy ČR

Outsourcují Lesy ČR nějaké své činnosti?

„Podnik zajišťuje prostřednictvím externích smluvních partnerů zejména pěstební a těžební činnosti a stavební práce. Využívá široké spektrum možností daných zákonem o zadávání veřejných zakázek, např. otevřená zadávací řízení nebo dynamický nákupní systém,“ vysvětluje dále Eva Jouklová.

Klíčové zakázky pro stát se týkají péče o krajinu, zpracování a prodeje dřeva coby obnovitelné suroviny, obnovy lesa a tedy pěstebních činností a řady dalších.

Lesy ČR coby státní podnik plní i řadu jiných úkolů a zastupují tak stát ve službě veřejnosti.

„Jde například o investice do vodohospodářských staveb, lesních odpočívadel a altánů, tvorbu stezek, podporu Klubu českých turistů, lesní pedagogiku a tak dále, což nelze vyjádřit ziskem. Srovnání s privátním sektorem tak není možné,“ dodala Eva Jouklová. 

Největší zakázkou státního podniku je lesnický tendr, který Lesy ČR vyhlašují každoročně. Informace o něm je možné nalézt ZDE.

Lesy ČR spolupracují s mnoha smluvními partnery, a to v řadě oblastí, které se týkají jejich hospodářské činnosti, o níž se lze podrobně dočíst ve výroční zprávě ZDE.

Přehled smluvních partnerů v rámci komplexních zakázek je pak možné nalézt ZDE.

Hospodaření se zlepšilo, tvrdí zřizovatel

Podle zřizovatele státní dřevařské firmy – ministerstva zemědělství – se hospodářské výsledky státního podniku meziročně výrazně zlepšily především díky situaci na trhu s dřívím.

„Na straně příjmů se podařilo ve srovnání s loňským rokem dosáhnout do této chvíle výrazně lepších výsledků, na druhou stranu je třeba zmínit růst nákladů nejen v těžební činnosti ale také v pěstební činnosti, která souvisí obecně s růstem nákladů práce a s růstem materiálových a ostatních nákladů (v tomto případě především sadební materiál lesních dřevin, pohonné hmoty, atp.). Zároveň po kůrovcové kalamitě rostou objemy jednotlivých výkonů a s tím spojené náklady vlivem zalesňování a zajišťování následné péče v rámci obnovy rozsáhlých kalamitních holin. Důležité je i tempo udržení oprav a rekonstrukcí lesní dopravní sítě výrazně zasažené dopady kůrovcové kalamity kvůli zvýšené frekvenci pojezdu těžební techniky a odvozu dříví,“ zareagoval na dotazy Ekonomického deníku mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Pro rok 2022 byly podle Bílého nad rámec běžných aktivit zadány prioritní úkoly týkající se podpory malých a středních zpracovatelů dříví uzavřením smluvních vztahů na stanovený objem dodané dřevní hmoty, zajištění opravy a údržby lesní cestní sítě, udržení stanovené výše nákladů na obnovu lesa a investic do vodního hospodářství (výstavba prvků pro zadržování vody v krajině).

„Dle průběžného hodnocení by tyto úkoly měly být ke konci roku splněny,“ uvedl dále Vojtěch Bílý.

„Státní podnik Lesy České republiky bude i v nadcházejícím roce při výkonu svých činností postupovat v souladu se schválenou strategií rozvoje podniku do roku 2024. V počátku příštího roku budou opět stanoveny prioritní úkoly nad rámec uvedeného. Na podobě prioritních úkolů se nyní pracuje,“ dodává zástupce ministerstva zemědělství.

Novým generálním ředitelem Lesů ČR se v dohledné době stane dosavadní ekonomický ředitel firmy Dalibor Šafařík. Ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) při oznámení jeho jmenování včera řekl, že Šafařík je špičkový odborník a manažer s dlouholetými zkušenostmi z lesnické i akademické sféry. Řadu let působil na Lesnické a dřevařské fakultě brněnské Mendelovy univerzity, letos v červnu se stal ekonomickým ředitelem Lesů ČR. Ve společnosti působil už v letech 2014 až 2020, kdy vedl Krajské ředitelství Lesů ČR v Brně.

Jan Hrbáček